main-bg.jpg

Hasiči na Hodonínsku zlikvidovali stovky ptáků

Hasiči spolu s veterináři a pracovníky podniku dnes odpoledne zlikvidovali na 700 hus z chovu Rybářství Hodonín.

Likvidaci části několikatisícového chovu si vynutila prokázaná nákaza husí ptačí chřipkou nízkopatogenního kmene H7N1. Spolu se stovkami ptáků bylo na farmě Písečná u Hodonína kvůli riziku šíření nákazy zničeno také téměř sedm tisíc husích vajec. Podle MVDr. Ivana Přikryla z jihomoravské Krajské veterinární správy byli ptáci usmrceni nejhumánnějším způsobem pomocí oxidu uhličitého.

K likvidaci nákazy byly nasazeny čtyři jednotky hasičů. Do areálu Rybářství Hodonín dnes dopoledne z brněnské centrální stanice v Lidické ulici vyjel odřad, který tvořilo 18 hasičů vybavených mobilním pracovištěm pro dekontaminaci osob a kontejnerem nouzového přežití - týlovým zázemím pro déletrvající zásahy v terénu s kuchyňkou, sociálním zařízením a vytápěným stanem. Pro zásobování mobilního pracoviště vodou a k vybudování improvizovaného stanoviště dekontaminace zásahových vozidel na místo vyjely profesionální jednotka ze stanice v Hodoníně a dobrovolná jednotka z Dolních Bojanovic. K pomoci při likvidaci husí byla povolána také 33členná jednotka Záchranného útvaru HZS ČR ze severomoravského Hlučína, vybavená kromě transportního autobusu také automobilním vyprošťovacím jeřábem a cisternou Tatra 815.

Likvidace ptáků a vajec byla ukončena krátce po 17. hodině odpoledne. Kontejnery s mrtvými husami byly odvezeny do asanačního podniku v Žichlínku u Ústí nad Orlicí. Zasahující vozidla hasičů, veterinářů a asanačního podniku pak prošla nutnou očistou a desinfekcí na dekontaminačním pracovišti. Moderním dekontaminačním stanovištěm, které disponuje i sprchami s teplou vodou a dokáže za hodinou dekontaminovat až 60 osob, pak prošli i všichni hasiči, kteří byli v přímém kontaktu s likvidovanými husami.

Veterináři původně zvažovali likvidaci celého chovu, který v Rybářství Hodonín u rybníků Písečná u okresního města tvoří téměř čtyři tisíce husí a kachen. Ve snaze omezit ztráty na minimum však dnes rozhodli jen o likvidaci necelých 700 set ptáků a šesti až sedmi tisíc vajec, přímo ohrožených ohniskem nákazy. Okolo infikovaného ohniska na farmě veterináři vytyčili kilometrový ochranný okruh. U ptáků v tomto okruhu odebrali vzorky, které zkoumají experti Státního veterinárního ústavu v Praze. Výsledky testů budou známy v noci na čtvrtek. Pokud by testy prokázaly nákazu také v dalších částech chovu, likvidace kmene ptačí chřipky by si zřejmě vynutila usmrcení všech ptáků.

Pravděpodobnost přenosu kmene ptačí chřipky H7N1 na člověka je velmi nízká a podle slov veterináře MVDr. Ivana Přikryla je takřka nulová. „Opatrnost je ale i v takovém případě na místě," uvedl Přikryl.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30