main-bg.jpg

Hasiči na Brněnsku stavěli norné stěny

Pět jednotek hasičů dnes odpoledne zasahovalo při odstraňování následků dopravní nehody kamionu u obce Měnín na Brněnsku.

Tahač Renault s návěsem naloženým kukuřicí  krátce před 14. hodinou havaroval na mostě přes říčku Litavu. Řidič z nehody vyvázl bez zranění, z poškozené nádrže tahače, v níž bylo zhruba 150 litrů paliva, však začala unikat nafta. Část paliva vytekla i do vodního toku.

Hlášení o nehodě krajské operační a informační středisko HZS přijalo ve 13.51 hodin, na místo vyjela jednotka ze stanice v Židlochovicích, dále jednotka ze stanice v Lidické ulici v Brně se zařízením k likvidaci ropných havárií, a dobrovolné jednotky z Měnína, Blučiny a Židlochovic. O havárii byli informováni pracovníci Povodí Moravy a odboru životního prostředí Městského úřadu v Židlochovicích.

Hasiči udělali na havarovaném vozidle protipožární opatření a provizorními hrázkami ze sorbentu na mostě bránili dalšímu úniku nafty do říčky. Znečistění celého vodního toku současně bránili postavením dvou norných stěn. Jednou říčku přehradili nedaleko místa nehody, druhou postavili u soutoku Litavy s řekou Svratkou u Židlochovic. Také na vodní ploše k zachycení ropných látek použili sorbent. Kontaminovaný sorbent z vozovky mostu i z vodní hladiny sbírali a ukládali do pytlů k ekologické likvidaci.

Image


Vyložení zbytků kukuřičného zrna z převráceného návěsu a vyproštění havarovaného tahače zajistila specializovaná firma. Havarovaný kamion zablokoval silnici a policisté museli komunikaci od sjezdu z dálnice D2 do obce Měnín na několik hodin uzavřít. Kamion se podařilo vyprostit v 18 hodin.     Menší norné stěny k zachycení ropných látek dnes stavěli také ve Šlapanicích u Brna. V 10.16 hodin obyvatelé města uvědomili hasiče, že vozovka na konečné stanice trolejbusové linky je znečistěná zbytky ropných látek a déšť nečistoty splachuje do kanalizace a odtud do potoka Říčka. Na místo vyjely jednotky ze stanic v ulici Tuřanka v Brně-Slatině, v Pozořicích na Brněnsku a jednotka ze stanice v Lidické ulici v Brně se zařízením tvořícím krajský opěrný bod k likvidaci ropných havárií, u konečné linky MHD zasahovala také místní dobrovolná jednotka ze Šlapanic. O události byli informováni pracovníci Povodí Moravy a odboru životního prostředí MěÚ ve Šlapanicích.

Při průzkumu místa hasiči prakticky na celé ploše vozovky točny trolejbusů objevili slabý povlak ze zbytků ropných látek uniklých zřejmě z motorového vozidla. Vozovku ošetřili sorbentem a ucpávkou bránili dalšímu úniku nečistot do kanalizace. Potok přehradili dvěma nornými stěnami ze sorpčních hadů a mastný povlak hladiny jímali do plovoucího sorbentu. Protože se jednalo o únik velmi malého množství ropných látek, jehož podstatnou část se podařilo zachytit, hasiči po 13 hodině ukončili zásah. Hladinu potoka nechali přehrazenou, ve střežení místa i vodního toku pokračovala místní dobrovolná jednotka společně se strážníky Městské policie. K vyčistění kanalizace pracovníci městského úřadu povolali odbornou firmu.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31