main-bg.jpg

Hasiči na autosalonu předvedou techniku i ukázky

autosalon_2009_120.jpg Nejnovější i historickou zásahovou techniku i atraktivní ukázky na autosalonu v Brně předvedou jihomoravští hasiči.

Expozici HZS Jihomoravského kraje zájemci najdou od 5. do 11. června v pavilonu Z. Ve stánku uvidí tři zásahová vozidla a techniku. Nejnovější techniku reprezentuje zejména speciální technický automobil ADR na podvozku Volkswagen Transporter, předurčený k zásahům s použitím výbušnin a s nasazením záchranných psů.

Vozidlo je mj. vybaveno akumulátorovou mečovou pilou, elektrocentrálou, laserovým dálkoměrem do vzdálenosti cca 300 metrů, dálkovým teploměrem, detektorem nebezpečných plynů a vzduchovým dýchacím přístrojem s náhradní lahví. Automobil je v přední části opatřen ochranným rámem a integrovaným lanovým navijákem s minimálním provozním zatížením 2,5 tuny, přední a zadní náprava mají příčné stabilizátory. V bohaté výbavě vozidla pro trhací práce pomocí výbušnin například nechybí vrtací zařízení do průměru 30 milimetrů, roznětnice pro elektrický i neelekrický roznět, bedna na přepravu výbušnin a další zařízení a pomůcky střelmistra.

Pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou je vozidlo vybaveno mj. kompletní lezeckou výstrojí pro střelmistry a kynology včetně psů, neoprenovým oblekem pro práci ve vodě. Osádka automobilu má k dispozici také týlové vybavení pro dlouhodobé zásahy - stan pro tři osoby, spací pytle, karimatky, stravu na několik dnů a také vařič a nádobí. Protože osádku tvoří paramedik, jsou ve vozidle kromě tašky a batohu s pomůckami k poskytování první pomoci a kyslíkového křísícího přístroje i nosítka a fixační prostředky.

V příslušenství tohoto automobilu jsou rovněž dva přívěsy - pro přepravu jednoho až tří záchranných psů a pro přepravu pomocného materiálu s možností přepravy motocyklu Yamaha Enduro.      

Dalším, zcela novým zásahovým vozidlem ve strojním parku HZS Jihomoravského kraje je rychlý zásahový automobil na podvozku Mitsubishi L 200. Vozidlo je zařazeno na požární stanici ve Vyškově a je předurčeno především k zásahům u požárů vozidel a dopravních nehod na podstatné části dálnice D1 na trase Brno - Kroměříž a rychlostní komunikace Vyškov - Prostějov. Automobil má kompletní hydraulické i ruční zařízení a další pomůcky k vyprošťování osob z vozidel, dále pneumatické zvedací vaky, soupravu stabilizačních a zajišťovacích klínů a podložek a zachycovač airbagu řidiče. Hydraulické nůžky, rozpínací nástroj a další vyprošťovací zařízení návštěvníci uvidí „v akci" na vraku auta. Vozidlo má dále ve výbavě záchranný kyslíkový dýchací přístroj a výbavu pro poskytování první pomoci včetně krčního fixačního límce, přikrývky a soupravy na popáleniny. K zásahům u požárů má automobil dva práškové ruční hasící přístroje a nádrž o objemu 120 litrů s vysokotlakým hasícím zařízením umožňujícím přimíšení pěnidla.  

Nejmodernější zásahovou techniku v expozici HZS Jihomoravského kraje doplňuje historická požární stříkačka Chevrolet z roku 1948. Vozidlo, které je plně funkční a jehož majitelem je SDH Pozořice na Brněnsku, má 8 míst a při jízdě k zásahu dosahuje při délce 5,9 metru, šířce 1,9 metru, výšce 2 metrů a pohotovostní hmotnosti 2,2 tuny maximální rychlosti 75 km/hod. Hašení obstarává čerpací zařízení o výkonu 1600 litrů vody za minutu.

Image

V expozici jihomoravští hasiči představují rovněž své preventivně výchovné programy pro děti i dospělé. Děti, ale i dospělí návštěvníci si mohou v expozici hasičů, ale také ostatních složek integrovaného záchranného systému změřit znalosti i šikovnost v soutěži o drobné ceny.

Kromě expozice v pavilonu Z se jihomoravští hasiči na autosalonu prezentují i praktickými ukázkami. Na volné ploše za pavilonem Z v pátek, sobotu a v neděli předvedou ukázky zásahu k likvidaci následků dopravní nehody dvou vozidel s vyprošťováním zraněných osob. Půjde o simulovanou nehodu, po níž jedno vozidlo zůstane na kolech a druhé skončí převrácené na střeše. Návštěvníci v pátek v cca 11.30 hodin a ve 14 hodin a v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin uvidí nehodu s postupným zásahem hasičů, zdravotnické záchranné služby a dopravních policistů. Průběh zásahu jim přiblíží i odborný komentář.


por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31