main-bg.jpg

Hasiči likvidovali požár skládky

Kvůli požáru skládky ve Šlapanicích na Brněnsku vyhlásili hasiči druhý stupeň požárního poplachu. 

Událost byla na krajské operační a informační středisko HZS JMK ohlášena 8.3. ve 23.19 hodin. O dvacet minut později již velitel zásahu žádal operační středisko o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu. K zásahu tak postupně vyjelo deset hasičských jednotek.

Kvůli možnému ohrožení obyvatel toxickými zplodinami hoření, vyjela k požáru také mobilní chemická laboratoř z Tišnova. Ta měla za úkol monitorovat kvalitu ovzduší v přilehlých brněnských městských částech. Překročení zdraví ohrožujících limitů nebezpečných látek  v ovzduší nenaměřila.

Hašení skládky o rozloze asi 20 na 50 metrů bylo náročné, protože se jednalo mimo jiné o popílek ze spalovny a hasiči se v něm bořili místy až po kolena. Velitel zásahu proto využil také automobilový žebřík, který kromě hašení i osvětlil požářiště. Hasičům při prolévání hromady pomáhal bagr, který ji rozebíral.

K zásobování vodních proudů dostatkem hasiva, vytvořili hasiči dálkovou dopravu vody.

V závěru zásahu provedli hasiči kontrolu požářiště termokamerou a velitel zásahu předal ve 2.30 hodin písemně prostor zásahu místostarostovi Šlapanic. Dohled nad požářištěm zajistila do osmé hodiny ranní místní jednotka dobrovolných hasičů.

Krátce po páté hodině odpoledne 9.3. však ze skládky v místě asi 4 na 8 metrů opět vycházel kouř. S pomocí bagru hasiči prolili kouřící místo vodou. Pod hromadou našli nehašené vápno, ze kterého vycházel dým. Místo události převzal zástupce místní firmy a dohled nad požářištěm zajistila dobrovolná jednotka hasičů ze Šlapanic.

U  nočního požáru zasahovaly jednotky HZS JMK ze stanice BVV, Lidická, Líšeň, Pozořice, Slavkov a jednotky SDH z Mokré, Slatiny, Sokolnic, Šlapanic a Židenic.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí  HZS JMKKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28