main-bg.jpg

Hasiči kontrolují budovy s plochou střechou

Budovy s plochou střechou, které jsou shromaždištěm velkého množství osob, od pondělí v kraji kontrolují hasiči.

Při mimořádné celostátní kontrolní akci hasiči prověřují stav budov škol, tělocvičen, sportovních hal, kulturních zařízení, úřadů, hypermarketů a dalších objektů, ohrožených důsledky sněhové kalamity. V budovách prověřují, jak jsou zajištěny podmínky k evakuaci osob i k zásahu jednotek hasičů. Při kontrole dodržování předpisů o požární ochraně posuzují stav únikových cest, příjezdových komunikací i nástupních ploch pro požární techniku.

Při každé kontrole hasiči majitele nebo provozovatele objektu upozorní také na jejich odpovědnost za bezpečné provozování staveb a proto i na potřebu snižovat nebezpečí narušení statiky střech vrstvou sněhu.

Součástí kontrol je proto i doporučení, aby provozovatelé budov vrstvy sněhu pravidelně odstraňovali a předcházeli neúnosnému zatížení střechy i nebezpečí pádu sněhu a ledu ze střechy. Pokud bude při kontrole zjištěno i laikovi zcela zjevné narušení konstrukcí střechy nebo stavby, hasiči tyto poznatky ihned sdělí příslušnému stavebnímu úřadu.

Na rovné střeše přitom lze za nebezpečnou vrstvu považovat těžký mokrý nebo zledovatělý sníh do výšky 19 centimetrů, u střech se sklonem do 30 stupňů vrstvu mokrého sněhu vyšší než 15 centimetrů.

Kontroly začaly v pondělí a potrvají do 5. února. Pracovníci odboru a oddělení prevence HZS Jihomoravského kraje spolu s veliteli jednotlivých požárních stanic ke kontrole vytipovali desítky objektů s plochými, nebo jen částečně šikmými střechami. Jen v Brně a v okrese Brno-venkov za první tři dny prověřili stav 30 objektů. Do konce příštího týdne kontroloři v krajském městě a na Brněnsku projdou nejméně 70 - 80 budov.

I přes mrazivé počasí hasiči v kraji i dnes pokračovali v odstraňování nebezpečných sněhových a ledových převisů ze střech veřejných budov. Převisy a rampouchy ohrožující chodce pomocí výškové techniky likvidovali z budov na Palackého náměstí v Rosicích a v Nádražní ulici v Moravském Krumlově na Znojemsku.  por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31