main-bg.jpg

Hasiči evakuovali letní dětský tábor u Biskoupek

DSC_1701 6. srpna 2015 – Téměř sto účastníku letního dětského tábora pod Templštejnem muselo narychlo opustit tábořiště.  Hasiči během taktického cvičení odvezli, přes nedaleký brod na řece Jihlavě, táborníky nákladním autem s velkou brodivostí. Do evakuačního střediska je poté přepravil autobus.

V ranních hodinách zvýšili pracovníci povodí Moravy odtok z několika vodních děl na řece Jihlavě. Byl to výsledek nenadálých přívalových dešťů. Starosta Ivančic svolal krizový štáb obce s rozšířenou působností (dále jen ORP). Hasiči dostali pokyn k monitorování vodního toku. Stále se zvyšující hladina řeky mohla kdykoliv ohrozit nejen tábořiště.

Ještě dopoledne vyrazili hasiči se speciální technikou určenou k evakuaci (nákladní tatra T815-7 z Břeclavi a evakuační autobus z Brna Lidické) na stanici do Ivančic. Předurčeným dobrovolným jednotkám k plnění úkolů na úseku ochrany obyvatelstva (Brno-Slatina a Židlochovice) byla nařízena pohotovost. Dobrovolné jednotky dále posílili hasiči z Brna-Černovic a Těšan.

Krátce po poledni se situace na řece zhoršila a starosta ORP nařídil evakuaci dětského tábora. K táboru vyrazily 4 jednotky hasičů i s evakuační technikou. Další čtyři jednotky jeli připravit evakuační středisko do nedalekých Budkovic.

Po třinácté hodině byli hasiči na místech určení. Začali s evakuací tábora a výstavbou evakuačního střediska. Po hodině a čtvrt bylo tábořiště již prázdné.  Evakuační středisko hasiči postavili během půl hodiny.  Hasiči hledali i dvě děti, které zůstaly v táboře, protože nevěděly, že jej musí opustit. Po patnácté hodině byli všichni táborníci zaevidováni v evakuačním středisku, kde dostali nápoje a stravu.  Před šestnáctou hodinou cvičení skončilo a táborníky odvezl autobus zpět do tábora.

Taktického cvičení se účastnily profesionální jednotky z Ivančic, Moravského Krumlova, Brna Lidické a Břeclavi, řídící důstojník územního odboru se sídlem v Tišnově a dobrovolní hasiči Brno-Černovice, Brno-Slatina, Ivančice-Němčice, Nová Ves, Židlochovice. Nad veřejným pořádkem dohlíželi městští policisté z Ivančic. Stravu a nápoje zajistili pracovníci Českého červeného kříže zastupující PANEL NNO JmK.

Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31