main-bg.jpg

Hasiči cvičili záchranu na vodní hladině

Ve dnech 9. až 11. července se uskutečnil praktický výcvik příslušníků HZS JmK zaměřený na záchranné práce na vodní hladině. Pro výcvik, koncipovaný jako jednodenní, hasiči našli podmínky v kempu Merkur v Pasohlávkách na Brněnsku. 

Program byl zaměřen na zvládnutí teorie a především praxe pro práci na vodní hladině s aplikací pro potřeby HZS ČR a daného HZS kraje včetně praktického provedení zásahu.

Frekventanti kurzu si během první části výcvikového dne osvojili základní návyky a postupy při práci na klidné vodní hladině, seznámili se s používáním základní výbavy. Opět se ukázalo, že rozdíly ve výbavě jsou značné, a že pro každý typ zaměstnání na vodní hladině je potřeba specifické výbavy. Za pomoci KŘ HZS Jihomoravského kraje a Vodní záchranné služby Českého červeného kříže MS Brno-střed se podařilo zajistit dostatečné množství materiálu tak, aby průběh výcviku nebyl nikterak narušen. Frekventanti si vyzkoušeli náročnost postupů záchrany bez použití speciální techniky tak, aby zvládli minima pro účelnou pomoc.

Druhá část výcviku byla zaměřena především na použití speciální techniky včetně zajišťovacích prostředků. Frekventanti si osvojili pravidla chování posádky na gumovém plavidle i motorovém člunu, postupy záchrany z plavidel a postupy záchrany ve ztížených podmínkách. Vyzkoušeli si i praktické modelové situace, které řešili nejen jako tým, ale i jako jednotlivci.

Frekventanti si vyzkoušeli velmi náročnou základní část záchrany na vodní hladině.

Účastníci si obsah i aplikovanou náročnost tohoto IMZu se zaměřením na hladinovou záchranu pochvalovali. Z časových důvodů ale musely být některé prvky z připravených osnov kurzu vypuštěny. To se týkalo zejména velké části zdravovědy (zdravotní příprava probíhá v průběhu roku v souvislosti se základním zaměřením odborné přípravy).

Můžeme konstatovat, že tímto odborným praktickým zaměstnáním byl naplněn cíl projektu a to ve spolupráci Hasičského záchranného sboru kraje a místní skupiny Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Brno-střed, uskutečnit minimálně jednodenní odborné přípravy pro příslušníky HZS krajů v záchranných pracích na vodě lektorované členy VZS ČČK Brno-střed a navazující na spolupráci z let 2007 až 2011.

Jednalo se tedy o více než osmi hodinový výcvik pro jednotlivé ÚO HZS Jihomoravského kraje, ve kterém se vystřídalo během tří dnů celkem 48 příslušníků. Všichni zvládli požadovanou teoretickou a především praktickou část praxe pro práci na vodní hladině s aplikací pro potřeby HZS ČR včetně praktického provedení zásahu.

Současně byl splněn cíl prohloubení spolupráce a komunikace mezi HZS kraje a VZS ČČK - místními skupinami VZS ČČK v daném kraji. Druhý den výcviku se uskutečnilo zasedání „komise HZS JmK pro záchranné práce na vodě“. Zasedání se zúčastnili zástupci vedení HZS Jihomoravského kraje, zástupci ZZS Jihomoravského kraje a vedení VZS ČČK MS Brno-střed a MS Nové Mlýny.

V návaznosti na výše uvedené zaměstnání se vedení HZS Jihomoravského kraje bude snažit zabezpečit již v letošním roce další etapu výcviku příslušníků HZS Jihomoravského kraje. Mělo by se jednat o dvoudenní instrukčně metodické zaměstnání s námětem základního seznámení s problematikou divoké vody a záchrany osob z divoké vody (teorie i praxe) pod vedením odborných instruktorů VZS ČČK.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem odborným instruktorům z VZS ČČK, dále pak jmenovitě panu Danielovi Bartoškovi z VZS ČČK MS Brno-střed, bez jehož organizační a materiální pomoci by tento výcvik nebylo možné uskutečnit.

Velmi náročný výcvik příslušníci HZS Jihomoravského kraje jistě v budoucnosti využijí při svém zaměstnání.

 

kpt. Ing. Milan Tlamka, HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29