main-bg.jpg

Hasiči cvičili záchranu lidí z výkopu

Celkem čtrnáct příslušníků HZS se účastnilo v úterý a středu dvoudenní pravidelné odborné přípravy zaměřené na záchranu osob z hlubokých a poškozených výkopů.

Mezi účastníky bylo jedenáct hasičů HZS JMK a tři příslušníci USAR teamu HZS Moravskoslezského kraje. Výcvik vedl známý zahraniční lektor Francesco Rossetti.

Nedaleko Brna, ve výkopu vyhloubeném pro účely výcviku, hasiči cvičili s materiálem a výbavou, kterou mají i v reálných podmínkách k dispozici. Modelové situace výcviku vytvářel lektor Rossetti. Muž, jenž má za sebou dvacetiletou hasičskou praxi a podílel se například na poválečné obnově hasičské služby v Iráku.

Hasiči si připomněli získané znalosti z obdobného výcviku, který se konal v loňském roce. Stěžejní část dvoudenní akce  byla zaměřená na praktické nácviky zajištění a záchrany osoby v hlubokém výkopu pomocí speciálních stabilizačních sad a dřevních doplňků. Hasiči si také ukázali možnosti v případě, že je výkop poškozen a prakticky si tak vyzkoušeli různé situace a kombinace využití stabilizační sady.

Stabilizační sada je soubor prostředků sloužící k zajištění konstrukcí budov a výkopů, které hrozí sesutím. Hasiči HZS JMK disponují takovou sadou na stanici Lidická v Brně a praxe ukázala, že tento speciální prostředek má u hasičů své opodstatnění. Před necelým týdnem využili hasiči stabilizační sadu ve Vnorovech na Hodonínsku, kde po nárazu auta do rodinného domu došlo k částečné destrukci stěny objektu.

 

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

 

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31