main-bg.jpg

Hasiči cvičili záchranu lidí a hašení s vrtulníkem

Záchranu lidí v ohrožení života s pomocí vrtulníku dnes hasiči nacvičovali na pěti místech Jihomoravského kraje.

Akce byla součástí výcviku hasičů - leteckých záchranářů a prověřila také připravenost jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů v okresech kraje. S piloty policejního vrtulníku Bell 412 si hasiči vyzkoušeli časy, v jakých při vzletu stroje z Brna dorazí na místo zásahu. V terénu pak nacvičovali zásahy v podmínkách, kdy je možné s vrtulníkem přistát, ale také zásahy v nepřístupném terénu při výsadku ze vzduchu.

Do Ivanovic na Hané v okrese Vyškov vrtulník vzlétl k zásahu při simulované vážné dopravní nehodě kamionu na dálnici, při níž v kabině zůstal zaklíněn těžce zraněný řidič. Vrtulník hasičům umožnil dostat se na místo ucpané kolonami aut a pomoci zraněnému podstatně dříve, než by k nehodě dojeli zásahovými vozidly.

Na rybníku u Dubňan na Hodonínsku a na hladině vodního díla Nové Mlýny u Pavlova na Břeclavsku hasiči nacvičovali záchranu lidí, s nimiž se převrátil člun a jachta a začali se topit.

Zásah k odstranění následků vážné dopravní nehody na železnici si hasiči vyzkoušeli na Brněnsku. K železničnímu přejezdu v Omicích vrtulník vzlétl k vyproštění a záchraně čtyř lidí z auta, které se střetlo s vlakem.

U obce Klepačov na Blanensku letečtí záchranáři po výsadku ze vzduchu zasahovali při simulované záchraně zraněného lesního dělníka, který se v nepřístupném terénu zřítil ze srázu do hloubky 25 metrů.

Hasící schopnosti vrtulníku letky Policie ČR odpoledne prověřil jeho vzlet do okolí obce Kaly na Brněnsku. K účinné a rychlé likvidaci fingovaného lesního požáru hasičům v obtížně dostupném terénu vrtulník přispěl proudem vody se zavěšeného hasícího vaku.      

 

Image

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31