main-bg.jpg

Hasiči cvičili s Cobrou

V rámci pravidelné odborné přípravy byli hasiči brněnských požárních stanic proškoleni v obsluze a taktice nasazení speciálního vysokotlakého hasicího zařízení Cobra, které umožňuje kromě hašení také řezání téměř všech běžných materiálů. Toto zařízení je pro brněnské hasiče k dispozici na Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR v Brně-Líšni (ŠVZ).

Hlavním hasebním účinkem zařízení Cobra je vytvoření vodní mlhoviny, která se aplikuje do prostoru zasaženého požárem. V tomto prostoru se vodní mlha přeměňuje v páru, čímž dochází k jeho okamžitému ochlazení. Vodní paprsek může být nasazen např. okenními otvory či stavebními prostupy. Pokud by nebylo možné použít okna, lze využít řezné schopnosti vodního paprsku a nasadit jej přes vrata, dveře nebo i zeď. Hasiči tak mají k dispozici nástroj, jímž dokážou změnit podmínky uzavřených požárů bez nutnosti vejít dovnitř.

Zařízení Cobra není pro brněnské hasiče ničím novým. Pravidelně s ním cvičí a několikrát jej využili při skutečných zásazích. V minulosti byl výcvik směřován zejména k technice řezání materiálů, tentokrát byl zacílen na tu hlavní vlastnost zařízení Cobra - hašení požárů v uzavřených prostorách.

Výcvik se zahájil nezbytnou teorií, od taktických zásad nasazení zařízení až po zásady jeho správného používání. Zájemci si mohli zařízení vyzkoušet tzv. „nasucho“, pak už bylo možné přistoupit k samotnému výcviku. Častým problémem pro ohňové výcviky bývá vhodná lokalita, protože zplodiny hoření páchají neodstranitelné škody a obtěžují obyvatele v okolí. Proto jsme byli velmi rádi za možnost využít jeden starý objekt určený k demolici. Na něm byly simulovány reálné podmínky požáru s teplotami kolem 600 °C.

Praktická část měla několik úrovní – velitelé si vyzkoušeli monitorování objektu termokamerou, určení místa ohniska požáru a stanovení správného směru nasazení zařízení Cobra. Hasiči si zdokonalili dovednosti při práci s proudnicí od zařízení Cobra a nově se naučili rozpoznávat efektivitu hašení na základě vývinu páry, její barvy a množství. Všichni si pak vyzkoušeli celou metodu hašení vodní mlhou, od určení místa ohniska požáru, přes nasazení zařízení Cobra a zchlazení prostoru, po nasazení přetlakové ventilace a následné dohašení standardním hadicovým vedením.

V průběhu tří dnů se na tomto výcviku vystřídaly všechny tři směny brněnských profesionálních stanic. Vedoucími výcviku byli instruktoři ze ŠVZ. I když byl výcvik v letních teplotách hodně náročný, byl hodnocen především kladně, mnohdy i s neskrývaným překvapením, kolik práce dokáže při správném využití udělat několik kapek vody.

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31