main-bg.jpg

Hasiči čerpali vodu, uklízeli bahno a stromy

Bouřky s přívalovými dešti dnes odpoledne a večer zaměstnaly hasiče zejména na Břeclavsku a Vyškovsku.

Na čtyřech místech po bouřce s přívaly vody hasiči zasahovali v Hustopečích na Břeclavsku. Na křižovatce u Dukelského náměstí hasiči zachraňovali osádku vozidla Ford Focus, které uvízlo v laguně. V autě voda dosahující do výšky až 60 centimetrů uvěznila řidiče a jeho matku. Hasiči auto z laguny vytlačili do bezpečí a osádce pomohli ven z vozidla. Masa vody, kterou nestačila pojmout kanalizace, mezitím zaplavila okolní prodejny, restauraci a část kina. Kaluže ze zatopených objektů hasiči košťaty vymetali ven až do chvíle, kdy přívaly vody začaly odtékat do kanalizačních vpustí.

Image

Image

Dvě jednotky hasičů zaměstnalo čerpání vody na Dukelském náměstí v bytovém domě, v němž sídlí i pobočka spořitelny. Do suterénního, nedávno rekonstruovaného bytu začaly z přeplněné kanalizace spolu s vodou vytékat i fekálie, které v bytě místy vystoupaly až do výše 30 centimetrů. Voda zaplavila i sklepy domu.

Image

S čerpadly hasiči v Hustopečích zasahovali také u hřbitova v Havlíčkově ulici. Přívaly vody s bahnem ucpaly odvodňovací strouhu a voda zaplavila část hřbitova. Po odčerpání laguny na ploše přes 50 čtverečních metrů hasiči z cest mezi hroby odstraňovali nánosy bahna.

K likvidaci obří laguny hasiči vyjížděli také do firemního areálu v Bratislavské ulici. Volná prostranství firmy zaplavila voda, která nestačila odtékat do ucpané kanalizace. Odtok vody do kanalizace se podařilo s pomocí bagru obnovit, na parkovištích a dalších plochách ale zůstaly až deseticentimetrové nánosy bahna, které hasiči splachovali proudem vody.

Místní dobrovolná jednotka hasičů z Křepic vyjížděla k čerpání vody ze zdejší mateřské školy. Po odčerpání zatopené školky hasiči čistili i sousední komunikaci.

Na Vyškovsku bouřka s přívalovým deštěm hasiče zaměstnala v Bučovicích. Zasahovali v areálu firmy ve Ždánské ulici. Mezi výrobními halami a sklady voda s bahnem přitékající z okolních polí vytvořila 40 centimetrů hlubokou lagunu na ploše zhruba 50 krát 30 metrů. Proniknutí vody s bahnem do hal a skladů s obleky pro zdravotníky zaměstnanci podniku zabránili ucpávkami. Masy vody z volného prostranství se podařilo po vyčistění ucpaných vpustí odvést zpět do kanalizace. Hasiči pak areál čistili od nánosů bahna. K čerpání vody ze zatopených prostor na Vyškovsku vyjížděli také dobrovolní hasiči v obci Hvězdlice.

 

Na pěti mistech kraje dnes hasiči ze silnic a dalších komunikací odstraňovali stromy vyvrácené poryvy větru. V Brně pomocí motorových pil a výškové techniky odstraňovali vyvrácené stromy na náměstí SNP a z cyklostezky u pavilonu Anthropos v Pisárkách. Vyvrácený strom z cyklostezky odklízeli také v Rebešovicích na Brněnsku. Spadlé stromy hasiči odklízeli z vozovek i v obci Kladoruby u Letovic na Blanensku a u Běhařovic na Znojemsku.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31