main-bg.jpg

Hasiči čerpají vodu z nádrže v Rajhradicích

Až do pozdních nočních hodin dnes budou hasiči odčerpávat vodu z retenční nádrže v Rajhradicích na Brněnsku.

Ke snížení hladiny záchytné nádrže přeplněné po páteční bouřce dnes odpoledne vyjela jednotka sboru dobrovolných hasičů z Holasic. O zásah hasiče požádal starosta obce poté, co voda z nádrže začala prosakovat do okolních domů. Na čerpání záchytného jezera o rozměrech zhruba 50 krát 30 metrů, místy hlubokého až tři metry, ale technika SDH nestačila. Místní hasiče proto posílila profesionální jednotka ze stanice v Židlochovicích. V podvečer hasiči ze stanice v Lidické ulici v Brně v Rajhradicích nasadili také velkokapacitní mobilní čerpací stanici.

Kvůli omezené kapacitě zatrubněného odvodňovacího kanálu, který čerpanou dešťovou vodu odvádí do řeky Svratky, mohou hasiči využít jen třetinu výkonu zařízení. Obsah retenční nádrže začali po 18. hodině snižovat o pět krychlových metrů za minutu. Protože ke svedení čerpané vody do odvodňovacího koryta museli hasiči natáhnout hadice přes silnici, policisté uzavřeli komunikaci mezi Rajhradicemi a Rajhradem.

Hladinu zádržného jezera se hasičům pomocí velkokapacitní čerpací stanice podařilo poměrně rychle snížit a před 20. hodinou klesla až o 30 centimetrů. Do nádrže ale znovu začala stékat dešťová voda z okolí a pronikala do ní také spodní voda. Odčerpávání jezera proto zřejmě potrvá až do půlnoci. Na místě zůstali profesionální hasiči z Židlochovic a Brna, jednotku dobrovolných hasičů z Holasic večer u zásahu vystřídali dobrovolní hasiči z Blučiny.  por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31