main-bg.jpg

Hasiči čerpají vodu z lagun a stavějí hráze

V řadě míst dnes od časných ranních hodin hasiči odstraňují následky přívalových dešťů a brání rozlití vodních toků.  

V kraji ráno a dopoledne hasiči vyjížděli k více než 60 zásahům zejména na Hodonínsku, Vyškovsku a Brněnsku. Ráno nejčastěji zasahovali na Hodonínsku, kde hladina řeky Veličky dosáhla 3. stupně povodňové aktivity a hrozí záplavami v několika obcích.

U Blatnice pod Svatým Antonínkem začala přetékat hráz přehrady Blatnička. Voda u obce až do výše 20 centimetrů zaplavila silnici a několik sklepů domů. Dalšímu ohrožení domů v obci hasiči brání budování hrází z pytlů s pískem. Koryto místního potoka, který hrozí zaplavením obce, hasiči od rána uvolňovali v Hrubé Vrbce. Povodňové zábrany před vodou ohrožující domy hasiči budovali také ve Velké nad Veličkou. Zatopené sklepy a další prostory hasiči odčerpávali také v v Kněždubu, Dubňanech, Hodoníně, Petrově, Sudoměřicích, Louce a Mikulčicích. V Lipově hasiči kromě čerpání vody ze sklepů a sokolovny snižovali hladinu vody v přečerpávací stanici místní kanalizace. Zatopený kanál hasiči uvolňovali v Moravském Písku. Naplaveniny odstraňovali z koryta Veličky ve Strážnici. V Rohatci hasiči stavěli hráze z pytlů s pískem u domů v ulici Baráky a čerpali vodu ze sklepů domů ve Slovácké ulici. V Kyjově-Boršově hasiči pomocí háků uvolňovali splav a koryto řeky Kyjovky. Řeka se začala rozlévat do okolních polí.

Na Vyškovsku hasiči zasahují zejména ve Slavkově a v dalších místech, které přívalové deště ohrožovaly už v minulých dnech a týdnech. Ve Slavkově čerpají vodu ze zahrad, dvorů a sklepů ve Slovanské, Nádražní a Jiráskově ulici. V ulici U stadionu hasiči snižují stav vody v záchytné nádrži a likvidují lagunu vody stékající z okolních polí a zahrad. Už několik dní po sobě hasiči čerpají vodu z okolí zámecké zdi a v prostoru Špitálské a Zámecké ulice a silnice I/50. U zámku se snaží snížit hladinu zaplněného vodního příkopu, ve Špitálské ulici chrání domy hrázemi z pytlů s pískem. Pod cestou u zámecké zdi pomocí bagru vyhloubili propusť k odvodu vody do kanalizace.

V Milonicích pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů bránilo rozlití místního potoka a buduje protipovodňové zábrany z pytlů s pískem. Hasiči pomocí háků uvolňovali ucpané koryto potoka a pomocí čerpadel snížovali hladinu před ohroženým mostem. Vodu ze zatopených sklepů i přízemí domů hasiči v okrese čerpali v Bohdalicích-Pavlovicích. V Uhřicích likvidovali vodu ze zatopeného mlýna. Z objektu hasiči evakuovali ohrožená domácí zvířata. V Hruškách hasiči vyjeli k budování protipovodňových zábran na soutoku řeky Litavy s Rakůvkou. U Nesovic hasiči vyjeli k budování hrází z pytlů s pískem k zabezpečení poldru. Vodu ze sklepů hasiči čerpali v Dětkovicích. V Brankovicích čerpadly likvidovali lagunu, která hrozila přelitím do sousedního domu. Další lagunu odčerpávali v Malinovského ulici v Ivanovicích na Hané. Voda stejně jako v minulých dnech zatopila i sklepy bytového domu.

Na Břeclavsku hasiči odčerpávaji sklepy v Dolních Dunajovicích a v restauraci v Moravské Nové Vsi, které voda již několikrát zatopila v minulých dnech a nyní se v blízkosti objektu vytvořila i vodní laguna. Protože do laguny neustále přitéká voda a jezero se může rozlít do obce, hasiči začali budovat hráz a do akce nasadili i těžkou techniku. K čerpání sklepů a dalších prostor hasiči vyjížděli také do Velkých Bílovic, Lanžhota a Nového Přerova. Ve Starovičkách likvidovali lagunu, které se z polí přelévala do obce.

Na Brněnsku hasiči čerpali sklep a přízemí domu v Újezdu u Brna, ve Šlapanicích likvidovali lagunu, které ohrožovala bytové domy sídliště na okraji města. K odvodu vody nasadili i těžkou techniku. Vodu z přetékající zadržovací nádrže čerpali v Hostěnicích. Lagunu o rozloze cca 100 krát 200 metrů likvidovali v Těšínech. V Ivančicích vyjížděli k likvidaci laguny, která se vylila na silnici v délce zhruba 80 metrů. Další lagunu ohrožující domy v obci likvidovali v Chudčicích.

Na Blanensku hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů v Dolensku u Velkých Opatovic a ve Svitávce. Na silnicích u Adamova, Šebrova-Kateřiny a na dalších místech okresu odstraňovali vyvrácené stromy.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30