main-bg.jpg

Hasiči čerpají vodu a stavějí protipovodňové hráze

V řadě míst dnes od časných ranních hodin hasiči odstraňují následky přívalových dešťů a brání rozlití vodních toků.  

V kraji do 11 hodin vyjížděli ke 40 zásahům zejména na Hodonínsku a Vyškovsku. Ráno nejčastěji zasahovali na Hodonínsku, kde hladina řeky Veličky dosáhla 3. stupně povodňové aktivity a hrozí záplavami v několika obcích.

U Blatnice pod Svatým Antonínkem začala přetékat hráz přehrady Blatnička. Voda u obce až do výše 20 centimetrů zaplavila silnici a několik sklepů domů. Dalšímu ohrožení domů v obci hasiči brání budování hrází z pytlů s pískem. Koryto místního potoka, který hrozí zaplavením obce, hasiči od rána uvolňují v Hrubé Vrbce. Povodňové zábrany před vodou ohrožující domy hasiči budují také ve Velké nad Veličkou. Zatopené sklepy a další prostory hasiči odčerpávají také v v Kněždubu, Dubňanech, Hodoníně, Petrově, Sudoměřicích, Louce a Mikulčicích. V Lipově hasiči kromě čerpání vody ze sklepů a sokolovny snižovali hladinu vody v přečerpávací stanici místní kanalizace. Zatopený kanál hasiči uvolňovali v Moravském Písku. Naplaveniny odstraňovali z koryta Veličky ve Strážnici. Na rozliv vody se hasiči připravovali také v Rohatci.

Na Vyškovsku hasiči zasahují zejména ve Slavkově a v dalších místech, které přívalové deště ohrožovaly už v minulých dnech a týdnech. Ve Slavkově čerpají vodu ze zahrad, dvorů a sklepů ve Slovanské, Nádražní a Jiráskově ulici. V ulici U stadionu hasiči snižují stav vody v záchytné nádrži a likvidují lagunu vody stékající z okolních polí a zahrad. Už několik dní po sobě hasiči čerpají vodu z okolí zámecké zdi a v prostoru Špitálské a Zámecké ulice. U zámku se snaží snížit hladinu zaplněného vodního příkopu, ve Špitálské ulici chrání domy hrázemi z pytlů s pískem. Pod cestou u zámecké zdi pomocí bagru vyhloubili propusť k odvodu vody do kanalizace.

V Milonicích pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů brání rozlití místního potoka a buduje protipovodňové zábrany z pytlů s pískem. Hasiči pomocí háků uvolňují ucpané koryto potoka a pomocí čerpadel se snaží snížit hladinu před ohroženým mostem. Vodu ze zatopených sklepů i přízemí domů hasiči v okrese čerpají v Bohdalicích-Pavlovicích. V Uhřicích likvidovali vodu ze zatopeného mlýna. Z objektu hasiči evakuovali ohrožená domácí zvířata. V Hruškách hasiči vyjeli k budování protipovodňových zábran na soutoku řeky Litavy s Rakůvkou.

Na Břeclavsku hasiči odčerpávaji sklepy v Dolních Dunajovicích a v restauraci v Moravské Nové Vsi, které voda již několikrát zatopila v minulých dnech a nyní se v blízkosti objektu vytvořila i vodní laguna. Protože do laguny neustále přitéká voda a jezero se může rozlít do obce, hasiči začali budovat hráz. K čerpání sklepů a dalších prostor hasiči vyjížděli také do Velkých Bílovic a Lanžhota.

 

 


por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30