main-bg.jpg

Hasiči a záchranáři nacvičovali spolupráci u pacienta s podezřením na Ebolu

IMG_8777 Ve čtvrtek 9. května 2019 se na hasičské stanici (HS) Brno-Líšeň uskutečnilo součinnostní cvičení Biohazard týmu ZZS JmK, pracovnic „Orgánu ochrany veřejného zdraví“ a jednotky HS Líšeň, jejíž příslušníci jsou mimo jiné předurčeni ke společným zásahům právě s Biohazard týmem ZZS.  Jako pozorovatel cvičení přihlížel člen ZZS kraje Vysočina.  

Teoretická část byla zaměřena na aktuální epidemiologickou situací v ČR i ve světě. Dále se účastníci akce seznámili s prezentací ze semináře Ministerstva zdravotnictví, který byl věnován nové typové činnosti č.16A - Mimořádná událost s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci ve zdravotnickém zařízení nebo v ostatních prostorech. 

Námětem praktické části společného výcviku pak bylo zajištění osoby s podezřením na nákazu virem Ebola v soukromém bytě a její následný transport do zdravotnického zařízení. 

Příslušníci HS Líšeň rozčlenili místo zásahu na několik částí. Vytyčili hranici nebezpečné zóny a vybudovali dekontaminační stanoviště pro zasahující i postiženého. 

Po vystrojení zasahujících hasičů i členů ZZS do ochranných obleků a filtračních masek vstoupili zasahujíci k pacientovi do ohniska nákazy. Členové ZZS zajistili pacienta a spolu s hasiči pak postiženého naložili do Biovaku. Ten byl následně přenesen do dekontaminační sprchy. Po dekontaminaci byl předán posádce speciálního sanitního vozu k převozu do zdravotnického zařízení na pražské Bulovce. K doprovodu sanitního vozu do Prahy byla vystrojena další posádka z HS Líšeň. 

Po závěrečné dekontaminaci zásahové cesty, zasahujících a použitých technických prostředků bylo cvičení, kterého se zúčastnily dvě desítky hasičů, deset členů ZZS JmK a čtyři pracovnice „Orgánu ochrany veřejného zdraví,“ ukončeno. 

 

pprap. Bc. Aleš Habart; ppor. Aleš Kupský - HS Líšeň, HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31