main-bg.jpg

Hasiči a speleozáchranáři sbírali zkušenosti v Pyrenejích

Dva příslušníci HZS JmK ze stanice Lidická spolu s šesticí speleozáchranářů České speleologické společnosti z Moravské stanice Speleologické záchranné služby (SZS) se zúčastnili výcviku, pořádaného Speleo Secours France (SSF) v Pyrenejské krasové oblasti Arbailles Massif. 

Tento kurz je určen francouzským  speleozáchranářům, kteří se na něm zdokonalují ve vedení záchranných operací v podzemí. Vedle francouzských účastníků byli v mezinárodní části zastoupeni Portugalci, Irové, Španělé a naše česká výprava. Všichni  pracují jako dobrovolní členové záchranných služeb, konstituovaných při speleologických organizacích z řad jejich členů, aktivních jeskyňářů, neboť v těchto zemích se danou problematikou hasičské a jiné profesionální záchranné sbory zabývají pouze okrajově.

 

Kurz vedli  dva světově uznávaní jeskyňáři a zároveň speleozáchranáři Christian. Dodelin, vedoucí celosvětové sekce speleozáchrany při UIS a Bernard Tourte, vedoucí SSF. Kurz byl zaměřen na záchranářské techniky jednotlivce, celého záchranného týmu a práci s nosítky v nebezpečném terénu.  SSF má nejpropracovanější metody záchrany a ve vývoji technik i materiálu neustále pokračuje. Všechny plánované postupy nám byly nejprve teoreticky vysvětleny a poté jsme si je mohli vyzkoušet prakticky přímo v jeskyni včetně osazování kotevních bodů. Součásti kurzu byly praktické cvičné záchranné akce ve třech podzemních krasových lokalitách, mezi nimiž nechyběla známá jeskyně Pierre Saint Martin.

 

Kurz byl velmi kvalitně připraven, výcviky trvaly do pozdních nočních hodin. Ve srovnání s technikami, používanými v rámci České republiky, má SSF mnohem jednodušší  postupy a dokáže pracovat mnohem efektivněji v náročném prostředí jeskyní včetně těch nejhlubších. Osobní vybavení speleozáchranářů je redukováno na nezbytné minimum a ani při komplikovaných záchranných akcích se nepoužívají žádné složitější pomůcky. Kurz byl velkým přínosem pro získání nových informací, které budou postupně zapracovány do metodiky záchranných postupů jak SZS ČR, tak i lezeckých družstev HZS JmK.

 

 

nprap. Jiří Buček  a ppor.Zdeněk Chvátal, HZS Jihomoravského kraje 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30