main-bg.jpg

Hasiči a speleologové cvičili v Moravském krasu

image7 Uplynulé dva dny patřil Moravský kras jihomoravským profesionálním hasičům a České speleologické společnosti – Speleologické záchranné službě – stanice Morava.

Ve Skalním mlýně se konal odborný seminář zaměřený na záchranu osob z jeskynních komplexů. Teoretická část se uskutečnila v novém vzdělávacím komplexu, zvaném Dům přírody. Praktická část zaměstnání byla na skalním útvaru Kateřinský prst a na dně propasti Macocha.

První den akce patřil členům lezeckých skupin a družstev profesionálního hasičů z Jihomoravského kraje a také členům Speleologické záchranné služby. Záchranáři si zopakovali speciální postupy záchrany v podzemí a odpoledne prvního dne se změřili na praktické procvičení vystrojení kladkostrojů a lanových traverzů, které jsou nezbytné pro transport zachraňované osoby.

Druhý den odborného semináře byl určen pro stálou pracovní skupinu Krizového štábu Jihomoravského kraje a zástupce složek IZS. Na seminář byli pozváni i zástupci Záchranné horské služby Slovenské republiky, kteří se specializují na oblast speleozáchrany. Odpoledne patřilo praktickému výcviku, kdy se procvičila záchrana zraněného speleologa.

Záchrana osob z jeskynních komplexů rozhodně nepatří mezi příliš časté činnosti jihomoravských hasičů. Avšak právě proto je důležité tyto činnosti v různých formách procvičovat. Jde totiž o naprosto specifické postupy. Zásah často trvá několik hodin. Spolupráce se speleologickými záchranáři je v těchto případech klíčová. V první fázi je potřeba poskytnout zraněnému v podzemí tepelný komfort a současně připravit cestu, kterou bude možné pronést bezpečně a šetrně nosítka až na povrch.

Jeden z problémů, který byl v rámci semináře vyřešen, byla dohoda o nakoupení speciálního komunikačního zařízení Nikola, které umožňuje radiově vysílat několik desítek metrů pod zem. Toto zařízení bylo vyvinuto ve Francii a jeho pořízení vyjde na 200.000 Kč. Finanční pokrytí přislíbil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Tato moderní technologie zvýší pravděpodobnost úspěšné záchrany zraněné osoby v podzemí.

 

Milan Tlamka, oddělení IZS a řízení JPO HZS JmK

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31