main-bg.jpg

Hasiče zaměstnávají požáry trávy

Od začátku března hasiči v Jihomoravském kraji vyjížděli už k 50 požárům trávy. Z toho 11. požárů likvidovali ve středu 7. března. 

U dvou požárů trávy a dalších porostů hasiči přes změnu počasí a sněžení zasahovali i dnes. Jejich nejčastější příčinou byla nedbalost lidí při spalování zbytků suché trávy, listí a dalších odpadů při předjarní přípravě zahrádek a porušování plošného vypalování travních porostů. Hasiči likvidovali také požáry trávy po neopatrném pálení klestí na lesních mýtinách. Požáry zatím způsobily jen minimální věcnou škodu ve výši šest tisíc korun. Každoročně ale si tyto požáry vyžádají zranění i úmrtí lidí, kteří před rychle se šířícími plameny nestihnou uniknout.

Oheň ve větrném a suchém počasí kromě zranění lidí může zasáhnout také les, zahradní chatku nebo bytovou zástavbu. Požáry travnatých ploch mají kromě rizika zranění lidí a ztrát na majetku také ekologické dopady při úhynu živočichů.

Plošné vypalování porostů zákon o požární ochraně nedovoluje a porušení zákazu trestá u fyzických osob pokutami až do 25 tisíc korun a u právnických osob postihem až do 500 tisíc korun. Přestože pálení shrabané trávy, listí či klestu zákon výslovně nezakazuje, i na tuto činnost platí určitá pravidla a omezení.

Podnikajícím fyzickým a právnickým osobám zákon ukládá povinnost pálení klestu po lesní těžbě a většího množství odpadu předem ohlásit hasičům a při pálení pak zajistit protipožární opatření. I když majitelé zahrádek tuto povinnost nemají, spalování většího množství biologického odpadu hasičům mohou ohlásit také a zabránit tak případnému zbytečnému výjezdu požárních jednotek. K hlášení hasičům mohou využít aplikaci „Pálení klestu“ na webových stránkách www.firebrno.cz.

V některých městech a obcích lze zbytky suché trávy a listí na zahrádkách spalovat jen v určitých dnech nebo hodinách, stanovených místními úřady. I v takových případech je však třeba oheň hlídat a bránit jeho rozšíření do okolí.

Ohniště ohraničené kameny by od okolního terénu měl oddělovat nejméně metr široký pás zeminy či jiného nehořlavého materiálu. V blízkosti ohniště je třeba připravit konec vody, případně lopatu na udusání unikajících plamenů. Po skončení pálení je třeba ohniště důkladně uhasit vodou a tak předejít vznícení žhnoucích zbytků při poryvu větru. Ve větrném počasí by lidé oheň neměli rozdělávat vůbec. V každém případě je třeba ohniště během pálení hlídat a jakmile se oheň vymkne kontrole, požár neodkladně hlásit na tísňové linky 112 nebo 158.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30