main-bg.jpg

Hasiče zaměstnávají požáry související s topením

Arktické počasí se silnými mrazy v posledních týdnech vedlo k výraznému nárůstu počtu požárů souvisejících s topením. 

Od začátku roku hasiči v Jihomoravském kraji zaznamenali 35 požárů. Z toho ve 22 případech se jednalo o požáry sazí v komíně, pět požárů způsobila nevhodná konstrukce komínu při prostupu stěnou či stropem, rovněž pětkrát hořelo kvůli špatnému stavu kamen na tuhá paliva a kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti hořlavých předmětů od kamen. Jednou oheň vzplanul kvůli technické závadě el. topidla. Při požárech zemřeli dva lidé a pět lidí bylo zraněno. Věcná škoda podle předběžného odhadu dosahuje tří milionů korun.

Život 68letého muže si koncem ledna vyžádal požár v Jedovnicích na Blanensku. Senior byl nalezen bez známek života v pokoji domku zřejmě až druhý den. Z dosud zjištěných poznatků vyplynulo, že senior zřejmě pomocí vysavače čistil topidlo a komín a do přístroje nasál žhnoucí uhlíky. Vysavač odložený v krabici v chodbě domku se poté vzňal a muž se udusil toxickými zplodinami hoření. Špatný stav kouřovodu kamen tento týden patrně způsobil požár zahradní chatky u Boleradic na Břeclavsku. Při požáru zemřel mladý muž, který v chatce spal.

Dosud nejvyšší škodu vyčíslenou na 1,2 milionu korun způsobil v závěru minulého týdne požár rodinného domu v Rohatci na Hodonínsku. V domě začalo hořet od technické závady na elektrickém olejovém radiátoru a při požáru byli zraněni tři obyvatelé stavení.

Dřevostavbu rodinného domu krátce před dokončením koncem ledna silně poškodil požár střechy ve Střelicích na Brněnsku. Jeho příčinou bylo nevhodné napojení krbu do komínového tělesa a oheň přes zásah pěti jednotek hasičů způsobil škodu za nejméně 800 tisíc korun.

Z vysokého počtu požárů sazí v komíně a špatného stavu komínů vyplývá, že lidé podceňují jejích pravidelné čištění a odbornou kontrolu. Podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb. při  celoročním topení pevnými palivy je třeba komíny čistit třikrát za rok, při sezónním topení v zimě je třeba komíny čistit dvakrát, v obou případech by stav komínu měl jednou za rok zkontrolovat odborník. Čistění a odbornou kontrolu komínu jednou ročně výše uvedený předpis stanovuje také při topení na plyn. Zejména při topení mokrým či navlhlým dřevem se na stěnách komínu usazuje dehet, který může komín časem zcela ucpat. Horké spaliny hoření pak nemohou odcházet, nastane přetlak a při požáru hrozí roztržení komínu.       

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30