main-bg.jpg

Hasiče zaměstnala nehoda špatně označené cisterny

K nehodě cisterny s nebezpečnou látkou hasiči dnes vyjížděli na Znojemsko. Poplach však způsobilo špatné označení soupravy.

Dopravní nehoda na silnici u obce Jamolice byla ohlášena v 6.30 hodin, krajské operační a informační středisko na místo vyslalo dvě jednotky hasičů ze stanic v Moravském Krumlově a v Ivančicích. Německý tahač Mercedes Actros s cisternou při jízdě po zasněžené vozovce sjel ze silnice a převrátil se na pravý bok do pole. Zraněný řidič byl při příjezdu hasičů mimo vozidlo v péči zdravotníků, kteří ho převezli do nemocnice.

Hasiči zajistili místo nehody, na vozidle udělali protipožární opatření. Z tahače neunikaly žádné ropné látky, hasiči nezjistili ani únik obsahu cisterny. Z kódového označení soupravy však vyplynulo, že cisterna převážela 24 tun nebezpečné, vysoce hořlavé chemikálie, z níž se při manipulaci mohou uvolnit výbušné výpary. Na místo proto vyjela další jednotka hasičů ze stanice v Lidické ulici v Brně, vybavená technikou a zařízením k likvidaci následků chemických havárií. Hasiči se spojili také s německým majitelem soupravy a s továrnou v Moravském Krumlově, do níž měl řidič obsah cisterny dopravit.

Prověřováním informací hasiči zjistili, že souprava byla špatně označena a kód nebezpečné látky neodpovídal skutečnému obsahu cisterny. Ve čtyřkomorové cisterně řidič ve skutečnosti převážel 24 tun akrylátového, vodou ředitelného lepidla, které podle bezpečnostního listu neobsahuje žádné nebezpečné složky. Jednotka s vybavením k likvidaci následků chemických havárií v 11.56 hodin proto odjela zpět na základnu.

Protože přečerpání obsahu cisterny do náhradního vozidla a vyproštění poškozené soupravy zajistila přepravní firma, hasiči krátce před 14. hodinou ukončili zásah.

Silnice mezi obcemi Polanka a Jamolice byla po dobu odstraňování následků dopravní nehody uzavřena. Osobní vozidla z okolních obcí policisté pouštěli v jednom jízdním pruhu.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31