main-bg.jpg

Hasiče stále zaměstnávají vyhozené barely

Barely s neznámou nebezpečnou látkou vyhozené u silnice také o víkendu zajišťovali hasiči u Ořechova na Brněnsku.

Nález dvou dvousetlitrových barelů nedaleko obce byl hasičům ohlášen v sobotu v 15.23 hodin. Na místo vyjely profesionální jednotky hasičů ze stanic v Ivančicích, v Točné a Lidické ulici v Brně, a dobrovolná jednotka z Ořechova. O nálezu byly informovány příslušný odbor životního prostředí městského úřadu, Česká inspekce životního prostředí a starosta obce Ořechov. Na místo vyjeli také policisté.

U silnice hasiči našli dva neporušené a uzavřené, zazátkované barely s látkou připomínající barvu. Průzkum okolí ale ukázal, že na několik míst u Ořechova někdo vyhodil celkem sedm dvousetlitrových barelů a další čtyři menší nádoby o obsahu 30 litrů.

Protože všechny barely byly neporušené a nic z nich nevyteklo, po podrobném zadokumentování nálezu je hasiči převezli do sběrného dvora v Ořechově. Obsah nalezených sudů zkoumají chemici laboratoře Školícího střediska HZS JmK v Tišnově. Předběžné poznatky z analýzy vzorků napovídají, že barely obsahují nátěrové hmoty, které jsou vysoce hořlavé a nebezpečné pro životní prostředí.

ImageSobotní nález barelů s neznámou nebezpečnou látkou byl na Brněnsku již třetí za tři dny. Poprvé hasiči vyjížděli k zajištění pohozených barelů ve čtvrtek na silnici z Brna-Žebětína do Ostrovačicích. Na několika místech na katastrálním území tří obcí zajistili celkem šest dvousetlitrových barelů a dvě 30 litrové nádoby. O den později, v pátek, hasiči mezi obcemi Hajany, Želešice a Ořechov u silnice našli a zajistili dalších osm dvousetlitrových barelů a dvě třicetilitrové nádoby. V tomto případě barva z jednoho barelu vytekla na okraj silnice a do příkopu. Předběžné výsledky analýzy vzorků ze všech nálezů svědčí o tom, že barely vyhozené u silnice obsahují vysoce hořlavé a životní prostředí ohrožující nátěrové hmoty. Výsledky analýzy a další poznatky hasiči předají policistům, kteří pátrají po původním majiteli barelů.

Image

 

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31