main-bg.jpg

Experti hledají příčiny požáru jízdárny

Specialisté HZS Jihomoravského kraje a odboru kriminalistické techniky a expertíz Policie ČR dnes podrobně zkoumali zbytky vyhořelé jízdárny v Předklášteří u Tišnova na Brněnsku.

Na požářišti experti odebrali vzorky materiálů, které podrobí rozborům v laboratořích školícího střediska HZS v Tišnově a v laboratořích Policie ČR. Ohořelý objekt také prozkoumal policejní pes s výcvikem na vyhledávání stop po použití hořlavin. Při zjišťování příčiny vzniku požáru si experti stanovili tři pracovní verze - technickou závadu na elektroinstalaci, nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm a úmyslné zapálení.

K požáru jízdárny a stájí jezdeckého areálu hasiči vyjížděli dnes o půlnoci. Vzhledem k jeho velkému rozsahu operační středisko HZS vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovalo osm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Při příjezdu prvních požárních jednotek byl celý objekt o rozměrech 60 krát 12 metrů v plamenech a žárem se bortily části prohořelého dřevěného krovu a střechy. V objektu, v němž bývá ustájeno až 20 koní, byla v době vzniku požáru naštěstí jen čtyři zvířata. Všechny koně se podařilo včas vyvést do volného výběhu.

Požár hasiči dostali pod kontrolu v 1.29 hodin, v dohašování lokálních ohnisek však pokračovali až do ranních hodin. Protože v objektu bylo větší množství lisované slámy, hasiči museli doutnající balíky rozhrabovat a prolévat vodou. Likvidaci požáru hasiči ukončili v 7.04 hodin. Protože zbývající vrstva prohořelé slámy začala dopoledne znovu doutnat, na místo krátce po 10. hodině vyjely tři jednotky hasičů. Pomocí nakladače hasiči rozhrabali zbytky slámy a požářiště znovu prolili vodou.

Požár zničil nově postavenou stáj a jízdárnu, z objektu o půdorysu 60 krát 12 metrů zůstaly jen obvodové zdi. Oheň poškodil také část střechy sousední obytné části jezdeckého areálu a dřevěné buňky sloužící jako ubytovna. Škodu vyšetřovatel předběžně odhadl na 12 milionů korun. Zásah hasičů zabránil rozšíření požáru na sousední obytnou budovu, u níž oheň poškodil jen část střechy. Hodnotu uchráněného majetku vyšetřovatel vyčíslil na tři miliony korun.    

Image

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31