main-bg.jpg

Exekutor zajistil vozidlo s nápisem Hasiči

Exekutor dnes v Brně zajistil jedno z vozidel, které se v loňském roce pohybovalo po Jihomoravském kraji s barevným označením zaměnitelným s vozidlem požární ochrany. 

Jednalo se o osobní vozidlo s nápisy „ZÁCHRANNÝ SYSTÉM“ a „HASIČI MIROSLAVSKÉ KNÍNICE“. Podrobněji jsme o tomto problému referovali 28. listopadu 2011 v článku http://www.firebrno.cz/pozor-oznaceni-hasici-nemusi-byt-prave.
V článku jsme mj. uvedli, že podle svědeckých výpovědí si řidič uvedeného vozidla v Brně opakovaně vynucoval přednost v jízdě, když projížděl křižovatkou na červenou za použití světelného a zvukového výstražného zařízení, umístěného na střeše vozidla.
Na základě zjištěných skutečností HZS Jihomoravského kraje s uživatelem vozidla uskutečnil správní řízení pro porušení ustanovení § 17 odst. 3 písm. e) zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. („Přestupku na úseku požární ochrany se dopustí ten, kdo … v) používá neoprávněně barevné označení vozidel, lodí a letadel jednotek požární ochrany“). Za tento přestupek lze uložit pokutu až 25 000 Kč.
Při šetření Policie ČR se řidič nejméně v jednom případě prokazoval „Služebním průkazem inspektora PO“, HZS Jihomoravského kraje proto upozornil na případnou možnost, že se někdo pomocí podobného průkazu může vydávat za příslušníka HZS ČR vykonávajícího státní požární dozor a domáhat se vstupu do objektů za účelem kontroly dodržování požárních předpisů.

Důvodem k nařízení exekuce motorového vozidla s nápisy „ZÁCHRANNÝ SYSTÉM“ a „HASIČI MIROSLAVSKÉ KNÍNICE“ bylo nezaplacení pokuty za přestupek. Při neuhrazení dlužné částky Hasičskému záchrannému sboru Jihomoravského kraje bude exekuce pokračovat prodejem vozidla.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje


Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31