main-bg.jpg

Dobrovolní hasiči se zdokonalovali při plnění úkolů ochrany obyvatelstva

DSC06508 Již po třetí se sjely všechny předurčené dobrovolné jednotky k odborné přípravě do Tišnova. Tématem dvoudenního školení byly úkoly spojené s varováním, tísňovým informováním, evakuací obyvatelstva a s nouzovým ubytováním.  

V pátek odpoledne přijelo všech 18 jednotek SDH obcí do Zařízení HZS v Tišnově. Po krátkém školení a seznámení se situací začal praktický výcvik. Příslušníci HZS Jihomoravského kraje si připravili scénář zvláštní povodně v  polyfunkčním areálu (byty, kanceláře, obchodní prostory) uprostřed Tišnova. Úkolem hasičů bylo do tří hodin ověřit, zda byli všichni informování o hrozícím nebezpečí, evakuovat všechny lidi v budovách areálu a zajistit pro všechny postižené ubytování ve stanovém městečku.

Jednotky byly rozděleny do skupin pro evakuaci a vybudování střediska a z poloviny hasičů se stali obyvatelé. V pátek večer působili na místě zároveň i příslušníci HZS z oddělení integrovaného záchranného systému a oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení jako lektoři. Druhý den se role jednotek obrátily. Z lektorů se stali rozhodčí, kteří měli dohlížet na správné plnění úkolů.

Dvoudenní odborné přípravy se účastnilo přibližně 150 hasičů. Byli zde členové dobrovolných jednotek, příslušníci HZS JMK jako lektoři a rozhodčí, obsluha speciální techniky využívané v Jihomoravském kraji (evakuační Tatra a autobus, kontejner nouzového přežití) a také několik pozorovatelů, kteří byli zapojeni do rolí figurantů.

Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30