main-bg.jpg

Disponujeme novým monitorovacím systémem

DSC_7743 V Zařízení Tišnov HZS Jihomoravského kraje se uskutečnilo představení nové techniky, která bude sloužit k monitorování radiační situace.

Jedná se o nový mobilní monitorovací systém NuRMS pořízený za podpory Nadace ČEZ. Součástí prezentace mobilního monitorovacího systému umístěného na vozidle Ford Ranger byla také ukázka jeho součinnosti s bezpilotním leteckým prostředkem Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany BRUS vybaveným pro monitorování radiační situace.

Mobilní radiační systém NuRMS firmy NUVIA bude sloužit k monitorování radiační situace v zónách havarijního plánování jaderných elektráren, kontrole evakuačních tras z ohrožených prostor a tras přesunu jednotek do místa zásahu v zónách havarijního plánování.

Prezentace systému se zúčastnila řada hostů z řad příslušníků HZS, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Státního úřadu pro radiační ochranu, zástupců Nadace ČEZ a dalších pozvaných hostů. Ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán poděkoval Nadaci ČEZ, díky které se mohl systém pořídit a připomněl, že jeho nasazení může být i za hranicemi kraje: "Jsem rád, že dnes máme prostředek, kterým můžeme detekovat ještě lépe, a já věřím, že bude sloužit a bude využíván dobře. Navíc naše laboratoř není určena pouze pro oblast Jihomoravského kraje, ale vyjíždí i do regionu Vysočiny a jednoho okresu Jihočeského kraje. Takže celá tato oblast nyní získává další možnost detekce a jsem tomu rád."

Monitorovací systém byl pořízen za 603 790,- Kč a Nadace ČEZ jej podpořila částkou 500 000,- Kč.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30