main-bg.jpg

Cyklista se zřítil ze srázu

Z dvacetimetrové hloubky zachraňovali v sobotu odpoledne hasiči na Brněnské přehradě zraněného cyklistu.

Šestatřicetiletý muž projížděl na kole po turistické stezce na levém břehu přehrady a zhruba pět set metrů od lávky u hradu Veveří se zřítil ze strmého skalnatého srázu do hloubky zhruba 20 metrů. Po pádu ze srázu se zastavil pouhý metr nad hladinou přehrady.

Událost byla operačnímu středisku HZS ohlášena v 17.12 hodin, na místo vyjely čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů - profesionální jednotky ze stanic na přehradě, v Lidické a Bauerově ulici a dobrovolná jednotka z Rousínova, která se zásahu zúčastnila v rámci stáže na stanici HZS. Na místo vyjel také tříčlenný tým vodní záchranné služby se člunem a sanitka zdravotnické záchranné služby.

Protože až k místu nehody se zásahová vozidla nemohla dostat, hasiči s potřebnou výstrojí museli absolvovat vzdálenost 500 metrů po turistické stezce pěšky. K záchraně cyklisty byla nasazena především skupina hasičů - lezců se specializací k záchraně osob ve výškách a hloubkách. Zatímco zraněnému provizorně ze člunu pomáhali vodní záchranáři, lezci se k němu na laně spustili ze dvacetimetrového srázu. Po zajištění polohy zraněného proti pádu do vody muži zafixovali krční páteř, poraněné ruce a ošetřili mu tržnou ránu na hlavě. Cyklistu, u kterého se začínal projevovat poúrazový šok, pak umístili na speciální transportní nosítka a naložili ho do člunu vodních záchranářů. Po převozu na pravý břeh přehrady záchranáři v 18.25 hodin předali osádce sanitky ZZS.   

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2018 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31