main-bg.jpg

Cvičení ZÓNA 2013 ukončeno

logo_____kopie.jpg Včera 28. března 2013 bylo ve 12,00 hodin ukončeno cvičení ZÓNA 2013.

Cvičení se během necelých tří dnů účastnilo celkem 1590 osob a 97 kusů techniky, zejména v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina.

Cvičení mělo především prověřit Vnější havarijní plán JE Dukovany a dále zejména vybrané činnosti krizových štábů různých úrovní a složek, stejně jako tok informací mezi orgány krizového řízení, krizovými štáby a mnoha dalšími subjekty.

V Jihomoravském kraji pracoval po dobu cvičení Krizový štáb Hasičského záchranného sboru, který úzce spolupracoval s dotčenými krizovými štáby ORP, Krizovým štábem Jihomoravského kraje a krizovými štáby dalších cvičících složek. Celkem bylo ze štábu jihomoravských hasičů odesláno prostřednictvím portálu krizového řízení KRIZPORT 6967 emailů – jednalo se o informace o průběžném vývoji situace pro orgány krizového řízení v kraji a o praktické rady pro veřejnost, jak se v dané situaci zachovat.

V praktické rovině hasiči přímo v terénu vyzkoušeli za velmi nepříznivého mrazivého počasí sestavení dekontaminační linky pro zasahující složky IZS v Únanově na Znojemsku. Její funkci předvedli jihomoravskému hejtmanovi, který v první den cvičení do Únanova přijel osobně.

Další praktickou ukázkou byla příprava evakuačního střediska v Sokolnicích na Brněnsku. Toto centrum bylo s pomocí místní jednotky dobrovolných hasičů, zástupců Panelu JMK (členů Českého červeného kříže) a členů krizového štábu obce Sokolnice připraveno přijímat evakuované občany z Nové Vsi. I tuto praktickou ukázku jihomoravský hejtman JUDr. Michal Hašek osobně navštívil.

Cvičení se bude v následujících týdnech vyhodnocovat. Komplexní systém ochrany obyvatelstva se ukázal jako funkční a efektivní. Byl úspěšně ověřen systém komunikace mezi orgány krizového řízení v JMK, zavedený v roce 2010 a v praxi se velmi dobře osvědčil portál krizového řízení KRIZPORT, který funguje od r. 2011. Již nyní je však zřejmé, že se díky této mimořádně obsáhlé akci odhalily některé dílčí nedostatky, které budou v rámci vyhodnocení analyzovány a následně budou přijata opatření k jejich odstranění.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

FOTOALBUM

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31