main-bg.jpg

Cvičení složek IZS v Královopolském tunelu

2017-10-20 Foto MU 09.jpg Královopolský tunel je od pátečního večera kvůli pravidelné údržbě uzavřen. Dopravní omezení bude trvat až do neděle. Toho jsme využili ke cvičení složek IZS, které simulovalo dopravní nehodu s následným požárem. Otestovali jsme i vzduchotechniku, která v případě požáru musí odsát zplodiny hoření.

V pátek večer Brněnské komunikace zcela uzavřely Královopolský tunel z důvodu pravidelné údržby a provedení komplexních zkoušek řídícího systému. Již tradičně jsme této pravidelné víkendové uzavírky využili k provedení cvičení složek IZS, které bychom v běžném provozu realizovat nemohli.

Námětem cvičení byla dopravní nehoda osobního a nákladního auta s následným požárem. Simulovali jsme tak zásah, který patří z hlediska taktických postupů mezi jedny z nejsložitějších. Již při cestě k takové události je velmi důležitá kooperace několika složek IZS a dalších subjektů. Hasiči, Policie ČR a záchranná služba spolu komunikují na společném radiovém kanále. Mohou si tak mezi sebou upřesňovat informace, zda-li je možné do tunelu bezpečně vjet, kterou tunelovou propojkou bude probíhat zásah, řešení evakuace a záchrany osob atd. S dalšími subjekty mezi které patří Městská policie Brno, Brněnské komunikace a Dopravní podnik města Brna probíhá předávání informací telefonicky.

Bezpečné zvládnutí zásahu ovšem nezávisí pouze na složkách IZS, ale i na technologiích tunelu, které jsou řízeny automaticky a dozorovány z dispečinku Brněnských komunikací. Z našeho pohledu je velmi důležité, aby správně fungovala vzduchotechnika, která musí z tunelové trouby odsát veškeré zplodiny hoření. Díky tomu lze mnohem efektivněji provést hasební zásah a evakuaci osob. Proto jsme během cvičení využili vyvíječ aerosolu, který má obdobné vlastnosti jako kouř.

K hladkému a bezproblémovému průběhu zásahu mohou přispět i účastníci silničního provozu. Stačí když se v podobných případech řídí proměnným dopravním značením, nápisy, případně hlášením v tunelech a samozřejmě pokyny zasahujících složek.

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31