main-bg.jpg

Cvičení prověřilo zásah v Pisáreckých tunelech

Zdolání požáru havarované cisterny a záchrana zraněných při nehodě byly námětem dnešního taktického cvičení IZS v Pisáreckých tunelech v Brně.

Účelem cvičení, které nebylo předem zveřejněno a uskutečnilo se v době reálného provozu, bylo prověřit možnosti rychlého a účinného zásahu složek integrovaného záchranného systému od systému předávání informací o mimořádné události, přes možnosti rychlého uzavření tunelů a zajištění odklonu dopravy po záchranu všech zraněných a uhašení požáru.

V tunelu B (ve směru z dálnice D1 do centra města) podle námětu cvičení havarovala cisterna převážející sedm tisíc litrů nafty. V důsledku nehody začala hořet motorová část vozidla a z poškozené cisterny unikala nafta. Za hořící cisternou v tunelu havarovala další dvě vozidla. Při této nehodě bylo zraněno 10 lidí a jeden z nich zůstal v autě zaklíněn. Událost zpozorovali pracovníci dispečinku Brněnských komunikací, kteří provoz tunelů zajišťují. Požární čidla spustila naplno ventilátory k odvětrávání kouře. Pracovníci obsluhy tunelu podle příslušných směrnic spustili výstražné světelné zařízení k zastavení provozu a o události informovali složky IZS. Krajské operační a informační středisko HZS JmK vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu, k zásahu vyslalo osm profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů. Na místo vyjeli také policisté, zdravotníci a strážníci Městské policie.

Po uzavření tunelu B (ve směru do centra města) byl pro účinný zásah záchranářů uzavřen také tunel A (ve směru z města k dálnici D1). Velitel zásahu při průzkumu zjistil, že požár cisterny se z motorové části rozšířil i na kabinu a z poškozeného vozidla unikala nafta, která stékala do záchytných jímek. Zásah byl rozdělen na tři úseky. Na prvním hasiči k hašení hořící cisterny spojovací chodbou ze sousedního tunelu natáhli hadice a proti plamenům nasadili vodní proudy s pěnou. K případnému doplňování cisteren jedna jednotka hasičů odjela k nedaleké požární stanici zřídit čerpací stanoviště. Na druhém úseku hasiči zasahovali při záchraně 10 zraněných ze dvou havarovaných aut. Zraněné účastníky nehody postupně vynášeli k ústí tunelu A na třetí úsek, který tvořilo třídící stanoviště Zdravotnické záchranné služby. Únik nafty vytékající s poškozené cisterny se podařilo zastavit, k ekologické likvidaci nafty v tunelu a v záchytných jímkách a přečerpání zbývajícího obsahu cisterny hasiči povolali pracovníky specializované firmy.

Po vyproštění zaklíněného účastníka nehody se všech 10 zraněných podařilo dopravit z tunelu do bezpečí a předat do péče zdravotníkům. Zraněným během zásahu poskytoval účinnou posttraumatickou pomoc policejní psycholog. Také požár havarované cisterny se podařilo uhasit a jednotky hasičů se začaly postupně vracet na základny.

Cvičení prokázalo, že při skutečné nehodě v tunelu bude zásah záchranářů komplikovat nekázeň řidičů, kteří ve směru od dálnice D1 do centra města nerespektovali dopravní značení signalizující zákaz vjezdu na komunikaci do tunelu B a příkaz k odbočení na objízdnou trasu. Při uzavírání sousedního tunelu A ve směru z centra města k dálnici se pracovníci obsluhy museli neplánovaně vyrovnat s technickou závadou na technologii, která znemožnila okamžité zapnutí signalizace dopravního značení. Na krátkou prodlevu ale pohotově reagoval velitel zásahu a vjezd do tunelu hasiči uzavřeli jedním zásahovým vozidlem.

Taktického cvičeni IZS se zúčastnily profesionální jednotky hasičů ze stanic v Bauerově, Točné, Lidické, Zaoralově a Hrázní ulici v Brně, a dobrovolné jednotky z městských částí Komín, Bohunice a Husovice. Nasazeno bylo celkem 46 hasičů. V tunelu a v okolí zasahovalo 18 policistů, dále osádky čtyř vozidel Zdravotnické záchranné služby a dvě hlídky Městské policie. Na záchranných i likvidačních pracích se rovněž podíleli pracovníci Brněnských komunikací a sanační firmy.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31