main-bg.jpg

Cvičení prověřilo zásah při pádu aut do řeky

Zásah při nehodě dvou vozidel se zraněním čtyř osob a pádem aut do řeky byl námětem dnešního cvičení IZS na Blanensku.

Simulovaná dopravní nehoda se stala na křižovatce silnice č. 379 (Blansko - Lipůvka) s komunikací č. 37444 k obci Olomučany. Obě osobní auta po střetu přerazila chatrné zábradlí na břehu Svitavy a spadla do řeky. Jedno vozidlo zůstalo ve vodě pouze přední částí, druhé sjelo do řeky úplně a proud ho odnesl k protějšímu břehu. V prvním vozidle, které skončilo částečně na břehu, zůstali zaklíněni zraněný řidič i spolujezdec, ve druhém autě byl za nohy pod palubní deskou zaklíněn pouze těžce zraněný řidič, zraněnému spolujezdci se podařilo vylézt na střechu, odkud volal o pomoc. Nehodu na tísňovou linku 112 ohlásil okolo jedoucí motorista.

Na místo vyjely čtyři jednotky hasičů - profesionální ze stanic v Blansku a v Lidické ulici v Brně, a dobrovolné jednotky z Adamova  a Jedovnic. Současně s hasiči k zásahu vyjeli zdravotníci a policisté, k usměrňování dopravy byli povoláni také strážníci Městské policie v Blansku, o události byli informováni pracovníci Povodí Moravy a odboru životního prostředí Městského úřadu v Blansku.

Hasiči za asistence a pomoci zdravotníků zahájili ihned ošetřování a vyprošťování zraněných. K prvnímu vozidlu se dostali ze břehu, přístup ke druhému havarovanému autu komplikoval proud řeky. Záchranáři se proto museli k vozidlu řekou brodit a hydraulické vyprošťovací zařízení, zdravotnický materiál a nosítka dopravovali ručně i pomocí člunu a lan a lezecké techniky. Také oba zraněné po záchraně a náročném vyprošťování řidiče dopravovali na břeh pomocí člunu.

Image


I když únik ropných látek z vozidel do řeky nebyl zjištěn, pro případ náhlého úniku provozních kapalin hasiči koryto Svitavy přehradili dvěma nornými stěnami. Po vyproštění a záchraně všech zraněných a jejich naložení do sanitek ZZS hasiči pomocí speciálního vyprošťovacího automobilu obě havarovaná auta vytáhli z řeky zpět na silnici.

Místo cvičení nebylo vybráno náhodně. Úsek silnice č. 379 u odbočky na obec Olomučany a v jejím okolí je místem častých dopravních nehod s vážnými následky. Právě na tomto místě hasiči před několika měsíci zasahovali u skutečné nehody s částečným pádem vozidla do řeky. Cílem cvičení proto bylo prověřit a procvičit připravenost hasičů i dalších složek integrovaného záchranného systému na náročný zásah se speciální technikou v obtížně přístupném terénu řeky a břehů Svitavy. Cvičení se zúčastnilo téměř 50 hasičů a příslušníků dalších složek integrovaného záchranného systému i pracovníků povolaných institucí.    por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31