main-bg.jpg

Cvičení prověří činnost záchranářů v tunelu

Připravenost integrovaného záchranného systému na mimořádné situace v novém Královopolském tunelu v Brně ve středu 29. srpna prověří cvičení složek IZS. 

Námětem cvičení je dopravní nehoda. V tubusu č. 1 (směr Královo Pole – Pisárky) havaruje dodávka a dvě osobní auta. Při střetu tří vozidel je zraněno pět lidí a dodávka po nárazu začne hořet. Tunel zaplňuje hustý dým, za havarovanými auty se tvoří kolony vozidel, jejichž osádky ohrožuje kouř a zplodiny hoření. Bezpečnostní systém tunelu aktivuje všechny bezpečnostní prvky včetně dopravního značení a  závor k uzavření tunelu v obou směrech.

Krajské operační a informační středisko HZS a IZS JmK vyhlásí druhý stupeň poplachu. Na místo vyrazí osm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, sanitky zdravotnické záchranné služby JmK, hlídky Policie ČR a Městské policie, a pracovníci Brněnských komunikací, které tunel provozují.

Hasiči k zásahu podle plánu vjíždějí do druhého, požárem nezasaženého tunelu, a k nehodě pronikají jedním z propojovacích objektů. Zajišťují místo nehody, zachraňují zraněné a předávají je do péče zdravotníků. Ostatní účastníky nehody a osádky vozidel v tunelu před kouřem a toxickými zplodinami hoření propojovací chodbou evakuují do bezpečí. Současně se záchrannými pracemi hasiči také likvidují požár dodávky. Protože jde o cvičení a simulovaný požár, k hašení nepoužijí proudy s těžkou pěnou, ale proudy vody, napojené na místní hydrantový systém. V tunelu naplno pracují ventilátory k odvětrávání kouře. Zdravotníci v blízkosti nehody zřizují stanoviště pro ošetřování zraněných, které postupně nakládají do sanitek k odvozu do nemocnice. Policisté a strážníci střeží vjezdy do tunelů, starají se o soupis zraněných a další úkony v souvislosti s šetřením, dokumentací a odstraňováním následků nehody.

Sraz novinářů a hostů bude ve středu 29. srpna 2012 do 9.00 hodin na prostranství u obslužného pracoviště tunelů v Dobrovského ulici (naproti domů Dobrovského 32 – 38, kde lze i zaparkovat auta). V 9.00 hodin se uskuteční tiskový brífink s prezentací cvičení a stručným vystoupením představitelů složek IZS a provozovatelů tunelu. Poté se novináři i hosté výtahem nebo po schodech přesunou do podzemí přímo k místu simulované nehody a zásahu záchranářů. Cvičení bude zahájeno v 10 hodin a je plánováno na cca 1 hodinu. Protože tiskový mluvčí HZS JmK bude mimo Brno, kontaktní osobou pro novináře za HZS JmK je Ing. Ivo Jirásek, tel. 724 501 049.

Pozor - pro odlišení novinářů a hostů od figurantů je nutné, aby všichni novináři, pozorovatelé a hosté měli reflexní vesty (novináři nejlépe s označením Press).

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30