main-bg.jpg

Cvičení na hranici prověřila spolupráci složek IZS

Dvě mezinárodní taktická cvičení složek IZS se dnes uskutečnila na hranici ČR a SR u Hodonína a na Břeclavsku. 

Obě cvičení navázala na činnost Společného kontaktního pracoviště složek IZS České a Slovenské republiky pro bezpečné příhraničí, které s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj loni vzniklo v Hodoníně.

První část cvičení se dopoledne uskutečnila na slovenské straně hraničního přechodu Hodonín – Holíč. Jejím námětem byla dopravní nehoda dvou nákladních vozidel, při jejichž střetu začal z poškozené cisterny unikat nebezpečný benzen. Při simulované havárii se jeden z řidičů nadýchal výparů unikajícího benzenu a upadl do bezvědomí. K nehodě vyjížděli slovenští hasiči, policisté a zdravotníci z Trnavského kraje, a v rámci mezinárodní spolupráce také hasiči a policisté z okresu Hodonín. Hasiči vytyčili nebezpečnou zónu a zraněného řidiče po nezbytné dekontaminaci předali do péče zdravotníků. Havarovaná vozidla hasiči zabezpečili proti případnému požáru a unikající benzen pak neutralizovali. Před nebezpečnou látkou také ucpali kanalizační vpusti a poškozenou cisternu provizorně opravili. Na zásahu u nehody a k likvidaci jejích následků se podílelo na 40 hasičů a příslušníků dalších složek IZS.

Druhá část cvičení se odpoledne odehrála v prostorách bývalého hraničního přechodu Lanžhot – Brodské na Břeclavsku. Námětem této části byl především policejní zásah na dopadení muže, který na Břeclavsku přepadl čerpací stanici a s lupem ujížděl směrem na Slovensko. Českým a slovenským policistům se ozbrojeného muže ujíždějícího v autě podařilo zastavit na mostě přes řeku Moravu u bývalého hraničního přechodu. Lupič s autem na mostě havaroval a po krátkém vyjednávání se policistům vzdal. Do řeky ale odhodil tašku s penězi a zbraň. K vyhledání lupu a zbraně byli proto přivoláni policejní potápěči a hasiči, jejichž úkolem bylo zamezit hrozícímu úniku provozních kapalin z havarovaného vozidla do řeky. Také u této nehody hasiči auto zabezpečili proti případnému požáru a pomohli při úklidu a uvolnění komunikace.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2016 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Nejčtenější články