main-bg.jpg

V Brně se uskutečnil mezinárodní výcvik střelmistrů

09 Týdenní společný výcvik absolvovali v Brně čeští hasiči střelmistři a střelmistři německé Služby technické pomoci (THW). První akce tohoto typu může být začátkem nové spolupráce.

Střelmistři HZS ČR  jsou vysoce specializovanou složkou hasičského záchranného sboru. Nasazují se u událostí, kde většinou jiné možnosti řešení nejsou možné.

Jejich dovednosti se využívají v době povodní při odstraňování překážek ve vodních tocích, při  vytváření průchodů v sutinách, při záchraně osob ze závalů a podzemních prostor, ale také při trhání ledu nebo kácení stromů.

Celkem 20 střelmistrů cvičilo v bývalé továrně Ergon v Brně. Areál již delší dobu využívají hasiči k nacvičování situací a zásahů, které v jiných podmínkách příliš dobře trénovat nelze.

Výcvik se kromě teorie zaměřil také na praktické dovednosti. Hasiči zkoušeli použití plastické a speciální trhaviny na destrukci stavebních prvků, vytváření otvorů ve stropech a stěnách různých tlouštěk a různého materiálu, mikrotrhací práce a v neposlední řadě i trhací práce pod vodou.  Porovnávali postupy provádění trhacích prací českých a německých střelmistrů s důrazem na bezpečnost a efektivnost. Zároveň byla prezentována spolupráce hasičů s příslušníky Policie ČR.

Během společného výcviku byl patrný velký zájem a profesionalita všech cvičících. Z výcviku vyplynulo, že tato forma spolupráce má smysl a je pro obě strany užitečné v ní pokračovat.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30