main-bg.jpg

Celý den hasiči cvičili ve vojenském prostoru

DSC_4908 V dopoledních hodinách se zdokonalovali v jízdě řidiči jednotek HZS Jihomoravského a Olomouckého kraj s požární technikou na řidičských cvičištích ve vojenském újezdu v Březině. V odpoledních hodinách cvičili společný zásah s vojenskými a s dobrovolnými hasiči ve vojenském prostoru.

V dopoledních hodinách 2. května vybraní řidiči hasičských vozidel na podvozcích, Tatra 815 a Tatra 815-7, zdokonalovali své řidičské dovednosti na cvičišti řízení bojových vozidel.

Odpolední cvičení bylo s námětem společného zásahu vojenské hasičské jednotky s hasičskými záchrannými sbory a dobrovolnými jednotkami hasičů Jihomoravského a Olomouckého kraje při rozsáhlém požáru. Uprostřed vojenského újezdu Březina byla hořící cílová plocha, nazývaná Hanácká louka, kam dopadá munice při střelbách vojsk. Zásah v tomto prostoru komplikuje skutečnost, že se zde může nacházet munice a hasiči proto musí zasahovat jen z okraje louky, kde jsou požární pásy.

Jednotky při cvičení prověřily dojezdové časy a nacvičily dálkovou dopravu vody od vzdálených vodních zdrojů s využitím hadicového automobilu a přívěsné čerpací stanice. Při spolupráci se složkami Armády ČR se cvičící seznámili s problematikou zásahu ve vojenském prostoru. Hasiči dále prověřili déle trvající zásah, rozdělení místa zásahu na úseky a procvičili činnosti štábu velitele zásahu. Při cvičení jsme také ověřovali možnost využití mobilního operačního střediska, systém rádiového spojení a komunikace mezi jednotkami.

Cvičení s vojenskou jednotkou z Vyškova se zúčastnili hasiči z krajského ředitelství, z požárních stanic Blansko, Brno Lidická, Tišnov, Židlochovice, Vyškov a s dobrovolnými hasiči obcí Senetářov, Ivanovice na Hané, Krásensko, Ruprechtov, Studnice. Z Olomouckého kraje cvičili hasiči ze stanice v Prostějově společně s dobrovolnými hasiči obcí Drahany a Rozstání. Armáda do cvičení rovněž zapojila Záchrannou službu, vyprošťovací automobil a vojenské hasičské jednotky z Libavé, Vícenic a patnáctého ženijního pluku.

Jan Dvořák, tiskový mluvčí

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30