main-bg.jpg

Celková sumarizace požáru lesa v neděli

Celková sumarizace požáru lesa - zásahu ve zvláštním stupni, Bzenec – Přívoz za den: 27. 5. 2012

Dopolední situace

Po prostřídání zasahujících jednotek v nočních hodinách, kdy se jednotkám podařilo překontrolovat zhruba ¾ celkové plochy požářiště, (stále nezměněný údaj o 200 hektarech), pokračovaly desítky jednotek v celkové totální likvidaci požáru. Hasiči v průběhu dne postupně na pěti sektorech monitorovali aktuální stav a průzkumem dohledávali menší skrytá ohniska. Během dne se na několika místech vyskytlo bezplamenné hoření v kořenech stromů. Na těchto místech hasiči provedli rozhrabání a důkladné prolití vodou. Jednotky záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru Hlučín s těžkou technikou za pomocí kolegů mezistátní pomoci ze Slovenska na dřívějších valech (kombinace starých pařezů zavožených hlínou), prováděly rozrušování pro dohašovaní zahoření v pařezech a opět důkladném prolévání vodou. Na dalších místech byl po nočním průrazu zpřístupněn průjezd techniky a budování nový ochranný valů, pro případ opětovného rozhoření a následnému zabránění šíření požáru.

Na místě události i nadále zasahují jednotky z osmi krajů o celkovém počtu 150 hasičů, s 50 kusy hasičské techniky. Z řad policie je na místě stále 35 policistů, kteří neustále střeží vstup do prostor zásahu hasičů. I nadále pokračuje pomoc humanitních, neziskových organizací či soukromých společností v zajištění stravy a pitného režimu, pro všechny zasahující složky IZS.

Na vybudované trase zhruba tří kilometrů pokračuje dálková doprava hasební vody z řeky Morava a to pomocí dvou velkokapacitních čerpadel „ SOMATI“. V prostoru zřízeného stanoviště pro plnění vrtulníků z bambivaky, kterých díky dnešní příznivé situaci nebylo využito, pouze v ranních hodinách byl proveden letecký monitoring. V tomto místě je taktéž prováděno zásobování cisteren vodoua následná distribuce do jednotlivých úseků zásahu. K dnešnímu dni tak číslo spotřebované vody při hasebních pracích činní 20 mil. litrů.

Noční situace zásahu

V průběhu dvacáté a jednadvacáté hodiny došlo k prostřídání zasahujících jednotek a noční zásah pokračuje v ověřeném a účinném postupu z předešlé noci, kdy za využití termokamer na všech úsecích, byly díky poklesu teplot a znatelnému rozdílu teplot při měření odhaleny další skrytá ohniska, které hasiči následně likvidovali intenzivním proléváním. Při nočním zásahu bude zapojeno 130 hasičů, 45 ks hasičské techniky a opět 35 příslušníků Policie ČR.  Primárně bude prováděn monitoring sektorů a kontroly termokamerou. Stále pokračujeme v celkové totální likvidaci požáru. Štáb velitele zásahu v tuto chvíli provádí telefonickou komunikaci s jednotkami, které budou povolány k rannímu prostřídání.

Předpoklad pro zahájení postupného odvolávání jednotek zpět na své základny, je jen za podmínek příznivé povětrnostní situace a udržení současného stavu, kdy můžeme hovořit o celkovém provedeném monitoringu, bez známek viditelného plamenného hoření. Přítomnost jednotek byť v menším počtu bude na místě požářiště v řádu několika týdnů. V průběhu zítřka bude pokračovat došetřování příčin vzniku požáru, rovněž i výše škod, ve spolupráci s vlastníky lesních prostor a Policii ČR.

Celková sumarizace do dnešního dne

Více jak 1500 hasičů za celou dobu zásahu, více jak 250 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. 20 miliónů litrů spotřebované hasební vody. Náklady na pohonné hmoty přesahující milión korun. Celkové náklady zásahu hasičů v řádech několika miliónu korun.

Důležité !!! – Tisková konference za přítomnosti velitele zásahu a krajského ředitele HZS Jihomoravského kraje.

Tisková konference s aktualizací situace na místě zásahu, včetně vyčíslování nákladů a statistik bude provedena zítra v 10:00 hodin v místě příjezdu od obce Bzenec (stále platné místo pro styk s médii).

Doporučujeme Vaši přítomnost při konferenci, během zítřejšího dne bude zahájeno vyhodnocování a získáte také celkový přehled činnosti hasičů v následujících dnech.

 

Zdeněk Hošák – tiskový mluvčí HZS

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31