main-bg.jpg

Úspěchy na sportovním poli

Velká pozornost byla věnována požárním soutěžím. Z rozkazu č.17/55 se dovíme, že na Celostátní soutěž požárních družstev v roce 1955 (konala se v Brně) se připravovala 3 požární družstva (z toho 1 družstvo žen). Družstvo žen ve složení starší seržant (stsrž) Mášová, seržant (srž.) Jarošová, srž. Vyhlídalová, mlsrž. Blažková, svob. Kališová, svob. Wintrová svob. Oplatková, mlsrž. Třináctá, svob. Richtrová a srž. Hirschová v této soutěži zvítězilo a náčelník Krajské správy Státního požárního dozoru kpt. Žižka jim vyslovil pochvalu. Družstvo mužů se umístnilo na 6. místě.
Větší sportovní úspěchy se dostavily v době kdy se rozšiřovala mezinárodní spolupráce mezi hasiči v rámci mezinárodní organizace CTIF. V rámci mezinárodní konference CTIF, která se konala v roce 1968 v Praze, se konala celostátní soutěž požárních družstev, která byla současně nominací na mezinárodní soutěž CTIF, která se měla konat v roce 1969. Brněnští hasiči se umístili na druhém místě a tak obhájili svoji nominaci na CTIF v roce 1969.
Brněnští hasiči z povolání byli tak mezi prvními, kteří se zapojili do rozšiřování mezinárodní spolupráce mezi hasiči a výměny zkušeností v rámci organizace CTIF. Soutěž se konala v Rakouské republice ve městě Krems a tehdejší ČSSR na mezinárodní soutěži CTIF reprezentovaly tři veřejné požární útvary (Brno, Bratislava a České Budějovice). Po úspěchu v Rakousku kde naši reprezentanti získali bodové hodnocení na první výkonnostní třídy se ještě v měsíci září zúčastnili soutěže požárních družstev socialistických zemí v tzv. požárním sportu, který byl tehdy novinkou a nebyl tehdy součástí soutěží CTIF. Soutěž se konala v Bukurešti v Rumunsku. Brněnští hasiči získali v celkovém hodnocení pro ČSSR 3. místo. Velkým překvapením pro tehdejšího absolutního vítěze celé soutěže (družstvo SSSR) bylo první místo čechoslováků v tzv. disciplině pravdy - požárním útoku. V následujících letech se rozšířil požární sport u všech veřejných požárních útvarů a na všech celostátních soutěžích získávali brněnští hasiči vavříny. Na mistrovství České republiky v roce 1970 (Ostrava) 1. místo a rovněž tak na mistrovství ČSFR (Frýdek Místek). Odtud jeli Brněnští hasiči reprezentovat naši republiku do Polska kde se ve Varšavě konala soutěž socialistických zemí v požárním sportu. Tehdy si opět absolutní vítězství odnesli požárníci SSSR, ale v technických disciplinách je již předstihovali druzí. Brňáci získali pro ČSSR 3. místo v požárním útoku, 2. místo ve štafetě 4x100 m a celkově se umístili na 4. místě. V následujícím roce si brněnský útvar opět vybojoval 1. místo jak na mistrovství ČSR (Ústí nad Labem) tak i na mistrovství ČSFR v Trenčíně. Opět jsme tedy obhájili nejlepší místa a jeli jsme reprezentovat naši republiku do Maďarska. V Budapešti jsme byli opět nejlepší v požárním útoku, ale v ostatních disciplinách jsme si nevedli tak dobře a celkově jsme obsadili 5. místo. Absolutním vítězem tehdy byli opět požárníci ze SSSR. V dalších letech se již reprezentace skládala z nejlepších závodníků všech požárních útvarů, aby byla rozšířena základna pro výběr reprezentace. V letech 1972 (soutěž soc. zemí v Bulharsku), 1973 (Soutěž CTIF v Brně) a 1974 (soutěž soc. zemí v Magdeburku) tvořili základ reprezentačního družstva požárníci brněnského útvaru. Rovněž na mezinárodní soutěži soc. zemí v roce 1977, která se konala opět v Brně byli z dvaceti reprezentantů 4 z Brna. V těchto 10 letech se Brno stalo pojmem mezi hasiči v mezinárodním měřítku nejen svými reprezentanty, ale i dobrou organizací obou mezinárodních soutěží a s nimi spojených konferencí.

S tímto druhem sportu se vůbec poprvé setkali Pražští hasiči v roce 1968 na soutěží v Leningradě a od té doby požární sport zdomácněl nejen v tehdejším Československu, ale stal se i součástí soutěží CTIF. Z našeho útvaru si respekt mezi soupeře v těchto letech vybojovali bratři Stodůlkové a zejména mladší z nich, který býval až do roku 1972 mistrem ČSSR v soutěži jednotlivců. Těchto úspěchů bylo dosaženo proto, že skupina nadšenců pro tento druh sportu věnovala hodně svého volna na přípravu což se odrazilo v dosahovaných výsledcích. Po roce 1977 však již nastoupila mladá krev na jiných požárních útvarech, která navázala na zkušenosti starších a současné dosahované výsledky v tomto sportu jsou daleko lepší než v prvopočátcích těchto soutěží u nás. Po období útlumu mezi rokem 1980 a 1990 se brněnští hasiči začali věnovat novým druhům soutěží, které mají blíže k záchranářské práci a začali jsme opět dosahovat dobrých výsledků. V poslední době je třeba vzpomenout na soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel (první a druhé místo na BVV při výstavě PYROS 1996, 1998 a 2000), Rescue 1999 a 2000. Výborných výsledků dosahujeme i v klasických sportech. Např. na mezinárodním závodě hasičů v Triathlonu v Konstanci (Bodamské jezero) se v kategorii 30 až 40 let umístil Růžička Ivan na 15 místě ze 136 závodníků. V celkovém počtu 287 závodníků všech kategorií byl na 27. místě. V současné době se znovu rozbíhá požární sport.

 

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29