main-bg.jpg

Hasiči - veselá parta

Hasiči byli vždy veselá parta a byli mezi nimi kamarádské vztahy, které se dobře projevovaly i u požáru, protože každý z nich věděl, že může toho druhého potřebovat při jeho hašení. Jsou mezi námi ještě pamětníci těchto dob. Hasiči se uměli dobře bavit a pořádali každoročně Silvestra. Jak takový Silvestr vypadal si můžeme představit z vyprávění pamětníka těchto dnů pana Paseky Stanislava, který slouží u hasičů od svých 17 let.

Z vyprávění pana Paseky víme, že Silvestry si hasiči připravovali sami někdy i dva měsíce dopředu. Výzdobu tělocvičny kde se Silvestry konaly si hasiči vyráběli sami, malovali obrazy veselých historek ze zásahů, vyráběli papírové růžičky, konfety apod. V sousedící učebně býval otevřený bar, kterému vévodil těžký skafandr, různé kotvy a dýchací technika a samozřejmě stylově oblečený barman. Taneční zábava začínala ve 20.00 hod. a byla proložena různými zábavnými scénkami z hasičského života. K poslechu a tanci vyhrávala vlastní hasičská kapela a vystoupení obohacoval také vlastní pěvecký sbor. Do programu byly zařazovány různé soutěže, které vyvrcholily vždy po půlnoci jízdou po schodech z 5 patra na plechových vanách určených pro sběr sazí po požárech. Programy se připravovaly po večerech ve všech směnách. Účast hasičů byla vždy veliká, ale směna, která byla ve službě se zábavy nesměla zúčastnit. Tento zákaz byl vždy dodržován. Silvestry "U hasičů" byly tak známé, že se jich po představení v divadle zúčastňovali i herci s rodinami.

Poslední Silvestr se připravoval ještě v roce 1972, ale již se nekonal. Jeho uspořádání překazila tragická smrt hasiče Pavla Maláska, který zahynul po zásahu elektrického proudu při likvidaci sklepového požáru na Veveří ulici. Od té doby se zde již tyto společenské akce nepořádaly.

 

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29