main-bg.jpg

Historie

Na počátku 70.let minulého století byly vybudovány v rámci civilní obrany ČSSR Krajské chemické laboratoře (KCHL) civilní obrany.
Jejich úkolem bylo především školení pro pracovníky mobilních skupin analytického zjišťování (MSAZ) v analýzách vzorků kontaminovaných biologickými a chemickými látkami (BCHL) a radioaktivními látkami (RAL) v případě napadení státu. Dalším úkolem byl vývoj a ověřování metod detekce BCHL a štěpných směsí po jaderném napadení.
Postupem času se úkoly těchto laboratoří rozšířily i na detekci úniku všech druhů nebezpečných látek přímo při haváriích, měření na místě havárie, laboratorní kontrolu následků a průběhu havárií a sledování kontaminace zasaženého území laboratorní analýzou odebraných vzorků.
S přechodem k HZS JmK k 1.1.2001 vzrůstala potřeba širší a rychlejší odezvy na požadavky zasahujících jednotek (měření, detekce a chemické rozbory, poradenská činnost). Postupně se zlepšovalo vybavení pro zrychlení analýz a zpřesnění výsledků, prováděných nejenom přímo na místě zásahu, ale i v chemické laboratoři.
V České republice byla vytvořena v roce 2001 celkem čtyři Školicí střediska HZS jejichž součástí jsou chemické a radiologické laboratoře (ŠS Třemošná, ŠS Kamenice, ŠS Tišnov a ŠS Frenštátě pod Radhoštěm) a jedno vědeckovýzkumné pracoviště (Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč), které jednotlivé laboratoře metodicky vede.

Školicí středisko Tišnov bylo koncem roku 2012 přejmenováno na Zařízení Tišnov.

Od 1.6. 2014 bylo Zařízení Tišnov rozděleno na školicí část, která se dále jmenuje Zařízení Tišnov a je součástí nově vzniklého uzemního odboru Brno-venkov, a chemické a radiologické laboratoře, které se nově jmenují pracoviště Laboratoř a spadá organizačně pod úsek IZS a operačního řízení KŘ HZS JmK.

Uvedená mapa znázorňuje stávající stav rozmístění jednotlivých chemických a radiologických laboratoří, které mají své výjezdové skupiny. Doba výjezdu výjezdové skupiny laboratoře Tišnov je do 120 min mimo denní pracovní dobu, v pracovní době je doba výjezdu do 20 min.
mapka_1.jpg

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29