Brněnští hasiči soutěžili na vodě

DSC_0258 Příslušníci z brněnské stanice Přehrada se letos opět účastnili již 18. ročníku soutěže Slezská Harta. Soutěž prověřuje hasiče především v práci a záchraně na vodní hladině. Letošní ročník byl velmi náročný. Brněnští hasiči si však vedli dobře a dlouho se drželi ve vedení. Nakonec obsadili páté místo.

Závod začal 15. června ráno, kdy byla obloha téměř bez mraků. Počasí se ale se startem prvních týmů začalo měnit. Sluneční paprsky vystřídal vydatný déšť, chvílemi doprovázený hromy a blesky.

Námět soutěže je každý rok obdobný. Týmy nejprve plavou asi 60 metrů k lodi, na kterou se nalodí a poté se vydají plnit další disciplínu. Tou je bezpečná a rychlá záchrana topící se osoby z vody. Následuje první zastávka na souši, kde musí soutěžící poskytnout první pomoc zraněné osobě. Letos si tým organizátorů nachystal na soutěžící úraz lesního dělníka motorovou pilou. Po splnění úkolu přejíždí posádka na druhou stranu vodní plochy, kde hází házecími pomůckami na cíl a připravuje lanový traverz přes vodu. Poté projíždí se člunem slalom, najíždí střídavě přídí a zádí do simulované garáže a otáčí se v ní o 180°.

Třetí zastávka na souši je ve znamení dalšího úkolu ze zdravovědy. Tím byla záchrana řidiče motorky, jeho transport člunem k vozu Zdravotnické záchranné služby a předání pacienta lékaři.

Závěrečná disciplína dává tradičně všem nejvíce zabrat. Soutěžící musí doplavat ke člunu vzdálenému téměř 70 metrů od břehu, zde musí uchopit 2 barely plné vody, které simulují zachraňované osoby, a odtáhnout je zpět na souš. Tím celý závod končí.

Náročnou trať letos absolvovalo celkem 18 hasičských týmů z České republiky, 3 týmy hasičů z Polska a 1 tým Policie České republiky z Frýdku-Místku. Tento tým Speciální pořádkové jednotky se stal nakonec i celkovým vítězem. Druhé místo obsadili loňští vítězové z Karviné a bronzový stupínek vybojoval Nový Jičín.

Soutěž získala v roce 2002 od generálního ředitelství HZS ČR kredit neoficiálního Mistrovství republiky posádek HZS ČR ve vodním záchranářství.