main-bg.jpg

Brněnský hasič se stal Gentlemanem silnic

IMG_3192 Brněnský hasič nstržm. Martin Raus dnes dopoledne obdržel titul Gentleman silnic. Ocenění si převzal na stanici v Brně-Líšni. Spolu s ním obdržela stejné ocenění zdravotní sestra Klára Zaplatilová a radiologický fyzik Tomáš Procházka. Všichni tři se totiž potkali koncem března letošního roku u dopravní nehody v Brně, kde pomohli zachránit lidský život.

O této události jsme vás již dříve informovali. Dnes se dva ze tří zmiňovaných zachránců opět setkali, aby převzali ocenění z rukou zástupců České pojišťovny a Policie ČR. Paní Klára Zaplatilová se dnešního setkání nemohla osobně zúčastnit. Ocenění ji proto bude předáno dodatečně.

„Byla velká náhoda, že jsem právě jel kolem a vezl v autě automatický externí defibrilátor pro zdravotnický dohled na jedné akci v Praze. Pán dostal přístrojem dva výboje. Pokračovalo se v resuscitaci. Při příjezdu záchranné služby pán již sám dýchal,“ popsal ve stručnosti společnou záchrannou akci nstržm. Raus.

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo více než 150 lidí po celé České republice.

Případ Martina Rause pro nás ovšem není ojedinělý. Již několikrát se stalo, že naši příslušníci v osobním volnu pomohli lidem v nouzi. Pro připomenutí přidáváme pár takových příběhů:

Pomoc u dopravní nehody na Hodonínsku

Pomoc u dopravní nehody na Vyškovsku. Zachránce následně obdržel Zlatý záchranářský kříž

Záchrana seniora na nádraží

Pomoc u dopravní nehody na Břeclavsku

Zmínit bychom mohli i poslední případ z července tohoto roku, kdy nstržm. Jiří Oharek v Brně pomohl vážně zraněnému motorkáři po dopravní nehodě. Tepenné krvácení zastavil vlastní rukou až do příjezdu ZZS.

 

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31