main-bg.jpg

Brňané převzali Zlaté záchranářské kříže

Jaromír Harásek a Aleš Tvarůžek z Brna převzali Zlatý záchranářský kříž. Ocenění za záchranu života jim na Pražském hradě ve čtvrtek předal prezident Václav Klaus.

Oba muži, které na toto významné ocenění v kategorii záchranářský čin laiků nominoval Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje, zachránili loni 23. října život 33letému řidiči havarovaného vozidla Seat Ibiza, které v Bítešské ulici v Brně narazilo do sloupu veřejného osvětlení. Přeražený sloup spadl na auto a vozidlo začalo ihned hořet.

Ještě před příjezdem hasičů u nehody zastavil okolo projíždějící řidič vozidla Ford Kuga Jaromír Harásek. Zjistil, že v hořícím vozidle zůstal zraněný řidič, kterému se nepodařilo uvolnit z bezpečnostních pásů. Jaromír Harásek rychlým a rozhodným zásahem bez ohledu na vlastní nebezpečí a riziko výbuchu palivové nádrže z hořícího auta zraněného řidiče zaklíněného v bezpečnostních pásech vyprostil. Při této záchraně se sám popálil na obličeji a rukou. Při vyprošťování zraněného řidiče z hořícího vozu J. Haráskovi pomáhal také řidič okolo projíždějícího kamionu Aleš Tvarůžek, který u nehody zastavil o chvíli později.

Rychlý, rozhodný a odvážný zásah 58letého J. Haráska a 29letého A. Tvarůžka zachránil řidiči havarovaného seatu život. Přestože hasiči byli na místě do čtyř minut od ohlášení nehody, vozidlo Seat Ibiza bylo již celé v plamenech. Svědkové nehody potvrdili, že kdyby pomoc přišla jen o chvíli později, řidiči havarovaného auta hrozilo, že v autě uhoří. Následně u nehody zastavil také autobus eskorty Vězeňské správy a jeho řidič se pokusil pomocí ručního hasicího přístroje hasit šlehající plameny.

Kromě zraněného a popáleného řidiče vozidla Seat Ibiza zdravotníci do nemocnice převezli také jeho zachránce Jaromíra Haráska, který utrpěl rovněž popáleniny.

Do soutěže o nejlepší záchranářský čin roku, kterou organizuje časopis RESCUE report a jehož výsledky jsou tradičně vyhlašovány na Pražském hradě, bylo v sedmi kategoriích zapojeno více než 450 odborníků všech záchranářských profesí, čtenáři časopisu RESCUE report, ale také široká veřejnost. Své nominace posílali prostřednictvím formuláře na internetových stránkách projektu i poštou. Redakce za rok 2008 přijala přes sto laických a profesionálních nominací, z nichž rovných sto postoupilo k hodnocení do finále.

Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako obětavé činy první pomoci laiků - dětí i dospělých a podpořit význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů.

Při vyhlašování výsledků v Rothmayerově sále Pražského hradu patřila pozornost jak všem činům oceněným Zlatým záchranářským křížem, tak čestným uznáním včetně pohotové zdravotní sestry Naděždy Tomčíkové, která za svůj záchranářský čin získala čestné uznání v kategorii Záchranářský čin profesionálů jednotlivců i celé směně záchranářů Moravskoslezského kraje, která se velmi aktivně podílela na záchraně, vyprošťování a ošetřování poraněných osob i vyproštění osob zemřelých při tragédii u Studénky.

Záštitu nad letošním ročníkem projektu poskytli prezident České republiky, předseda vlády ČR, ministr vnitra ČR, ministryně zdravotnictví ČR, policejní prezident ČR, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, 1. náměstek ministra vnitra ČR, primátor hlavního města Prahy, a hejtmani Zlínského, Jihomoravského, Plzeňského, Ústeckého, Olomouckého kraje a kraje Vysočina.


por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 TOOB-16 (Kurzy)
8. 11. 2019, 00:08 - 19. 11. 2019, 15:00
9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30