main-bg.jpg

Britští kolegové se účastnili výcviku hasičů v Brně

0053 Skupina brněnských profesionálních hasičů, která se specializuje na záchranu osob ze sutin a výkopů prošla dvoudenním výcvikem v areálu bývalé továrny Ergon v Brně pod Hády.

Výcviku se účastnili také dva britští členové USAR týmu (speciální jednotka zaměřující se na vyhledávání a záchranu osob v obydlených oblastech) a zahraniční lektor firmy Paratech.

Hasiči cvičili se speciální sadou Paratech, která slouží ke stabilizaci poškozených objektů nebo výkopů. Museli se vypořádat s různými scénáři, které prověřily nejen jejich fyzickou zdatnost a zručnost při práci se speciální technikou, ale zásadní byla také správná volba taktiky a postupu při zdolávání sutin.

První den hasiči vyzkoušeli stabilizaci staticky narušených oblastí, záchranu a vyproštění zavalených osob v narušených objektech. Připravené situace přiměly hasiče řešit náročné úkoly, např. přemístění těžkého břemene bez pomoci jeřábu, zajištění vstupu do objektu pomocí stabilizace otvorů, stabilizace nosných a nenosných částí v objektech, vytvoření horizontálních a vertikálních průrazů, překonávání volného prostoru bez lanové techniky a vyhledávání osob. Využívali k tomu také štěrbinovou kameru, která umožňuje prozkoumat nepřístupné prostory.

Druhý den si hasiči vyzkoušeli záchranu osob při závalech v poškozených zemních výkopech různých tvarů.

 

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31