main-bg.jpg

Blesk zapálil střechu, způsobil škodu za milion

Zásah osmi jednotek hasičů si dnes večer vyžádal požár střechy domu, kterou u Bohuslavic u Kyjova na Hodonínsku zapálil blesk. 

Požár zděného rekreačního domku zhruba kilometr za obci hasičům ohlásili majitelé sousedního objektu. Během prudké bouřky po ostrém záblesku slyšeli silnou ránu a vzápětí i na vzdálenost zhruba stovky metrů viděli, jak ze střechy šlehají plameny. Uvnitř v té době nikdo nebyl. Majitel odjel půl hodiny předtím do nedalekého Kyjova a když se vrátil, na místě již byly požární jednotky.

Hasiči hlášení o požáru na tísňové lince převzali v 19.01 hodin, k zásahu vyjelo několik jednotek hasičů. K  domu na odlehlém místě na kopci u lesa se ale hasiči po nezpevněné cestě promáčené při průtrži mračen nemohli s těžkou technikou dostat. Rozměklou blátivou příjezdovou komunikaci postupně zablokovalo šest zásahových vozidel. K hořícímu objektu proto museli hasiči od uvízlých vozidel natahovat hadice až do vzdálenosti 400 metrů a do kopce se vzhledem k převýšení podařilo dostat vedení k jednomu vodnímu proudu. Vzhledem ke složitým podmínkám velitel zásahu požádal o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic v Kyjově a Hodoníně a dobrovolní hasiči ze Ždánic, Archlebova, Bzence, Kyjova, Svatobořic-Mistřína a Vracova.

Hořící střechu hasili pomocí nastavovacího žebříku. Při fyzicky náročném zásahu se hasiči museli v krátkých intervalech střídat. Plameny se podařilo dostat pod kontrolu ve 20.11 hodin. V té době už ale byla střecha o rozměrech zhruba šest krát deset metrů prohořelá a hasiči museli rozebírat a dohašovat zbytky její konstrukce i materiálu v podkroví. Likvidaci požáru ukončili ve 22.20 hodin. Z rozmáčené cesty museli pomocí traktoru postupně vyprošťovat zapadlou techniku.

Při požáru nebyl nikdo zraněn. V přízemním zděném rekreačním objektu dokončeném v roce 2009 oheň zničil střechu a obytné podkroví, padající části konstrukcí poškodily schodiště, větší část přízemí zasáhly zplodiny hoření. Způsobenou škodu vyšetřovatelka HZS JmK podle předběžného odhadu vyčíslila na milion korun.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30