main-bg.jpg

Asijskou tržnici zachvátil rozsáhlý požár

Dvanáct jednotek hasičů vyjelo ve čtvrtek večer k požáru asijské tržnice v Olomoucké ulici v Brně-Černovicích.

Hlášení o požáru hasiči na tísňové lince přijali v 19.54 hodin. Při příjezdu prvních jednotek hořela jedna z 11 skladovacích a prodejních hal a oheň se rychle šířil na další objekty. Krajské operační a informační středisko HZS JmK proto vyhlásilo třetí, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Na místo vyjely profesionální jednotky ze stanic v Brně-Slatině, v Lidické, Bauerově, Točné a Hrázní ulici a v Pozořicích, a dobrovolné jednotky z brněnských městských částí Slatina, Holásky, Chrlice a Husovice a jednotky SDH ze Šlapanic a Sokolnic. K vypnutí inženýrských sítí byli povoláni pracovních rozvodných závodů a plynárny.

Proti plamenům hasiči postupně ze země, střechy areálu i z výškové techniky nasadili třináct vodních proudů se smáčedlem. K doplňování cisteren v okolí zřídili tři čerpací stanoviště s kyvadlovou dopravou vody. K zásahu byly vytvořeny dva bojové úseky, ke koordinaci jednotlivých činností byl zřízen štáb velitele zásahu.

Oheň se přes intenzívní hašení rozšířil na šest z 10 prodejních hal. Těchto šest objektů z lehkých kovových materiálů o půdorysu 8 – 10 metrů krát 40 metrů oheň zasáhl v plném rozsahu. Konstrukce jednotlivých hal se žárem deformovala a propadala. Hasiči se proto soustředili na obranu sousedních čtyř zděných hal, které se před ohněm podařilo uchránit. Z bezprostřední blízkosti požáru hasiči odtlačili několik zaparkovaných aut. V první zděné hale hasiči po otevření prodejních kójí vynášeli část uskladněného zboží.

Protože z požářiště se do okolí šířil hustý dým se zplodinami hoření, hasiči lidem v okolí doporučili, aby neotvírali okna. Na místo vyjela pojízdná laboratoř HZS JmK. Tým chemiků průběžně monitorovali kvalitu ovzduší v přilehlých obytných zónách městských částí Černovice, Slatina a Židenice včetně sídliště Juliánov. Opakovaná kontrolní měření neprokázala v ovzduší výskyt žádných škodlivých nebo toxických látek. Monitoring potvrdil předpoklad, že drobný déšť kouř a zplodiny hoření udržoval v bezprostřední blízkosti požáru a bránil jejich šíření do větší vzdálenosti. K laboratornímu rozboru vzduchu v okolí chemici odebrali vzorky.

Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu ve 22.56 hodin. Krátce po půlnoci část jednotek odjela na základny a hasiči zrušili čerpací stanoviště v okolí. Cisterny doplňovali z hydrantů v areálu tržnice. Ke střídání zasahujících hasičů byla na místo povolána jednotka ze stanice v Rosicích. Dohašování hořícího areálu a rozebírání konstrukcí zřejmě potrvá až do ranních hodin.

Oheň zasáhl plochu zhruba 80 krát 70 metrů, na místě zasahovalo 87 hasičů, dalších 15 příslušníků HZS JmK pracovalo ve štábu velitele zásahu. K likvidaci požáru bylo nasazeno 22 zásahových vozidel. Ostrahu areálu a řízení dopravy zajišťovaly desítky policistů a strážníků. Požár podle prvních předběžných odhadů způsobil škodu ve výši nejméně 30 milionů korun.

 

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30