main-bg.jpg

Armádní počítačový simulátor posloužil hasičům

Hasiči měli včera i dnes možnost cvičit v Centru simulačních a trenažérových technologií Armády ČR v Brně.

Spolupráce mezi Armádou ČR a Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje vyústila do netradičního výcviku. Příslušníci HZS JMK zařazení na vedoucí pozice při mimořádných událostech většího rozsahu dnes mohli díky moderním počítačovým technologiím vyzkoušet likvidaci rozsáhlého požáru.

Počítačový simulátor promítá na široké plátno situaci a velitel zásahu se svým štábem pak musí včas a správně reagovat. Jejich rozkazy a pokyny se zpětně odrážejí v dění na plátně.

Simulátor umožňuje povolávat jednotky podle skutečného poplachového plánu a udělovat jim rozkazy. Díky radioprovozu se dostávají tyto informace do řídícího centra, kde sedí obsluha, jenž v podstatě tvoří simulaci v reálném čase. Nejde tedy jen o jinou formu počítačové hry.

Tento původem americký počítačový systém věrně zpracovává velké množství údajů. Např. při pohybu vozidel hraje roli členitost terénu. Promítá se do rychlosti nebo spotřeby vozidla. Směr a síla větru mají vliv na šíření požáru. Dojezdové časy jednotek odpovídají realitě.

Výhodou tohoto, v České republice unikátního, simulátoru je, že umožňuje procvičit rozhodovací procesy štábu a velitele zásahu na téměř reálných situacích, které by se jiným způsobem jen těžko simulovaly. Výcvik je tak určen pro vedoucí pracovníky HZS.

Spolupráce HZS JMK s Centrem simulačních a trenažérových technologií Armády ČR bude pokračovat i během roku, kdy se plánují další podobné akce.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

FOTOGALERIE

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31